Çağdaş gelişme eğilimleri ışığında siber suçlar ve güvenlik kuramı
  1. Tez No: 140731
  2. Yazar: ZAFER METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZ(ABSTRACT) Hazırlamış olduğumuz tezin amacı sık değişen teknik özellikleri ile insan ufkunun en geniş sahası siber uzay diye adlandırdığımız yeni bir fenomeni normlandırma başarısı gösterecek hukukçuların dimağlarında zemin hazırlamaktır. Alan araştırması gibi sosyolojik ölçümleme imkanı dahi bulamadan değişen girdiler,kavramlar ve oluşması beklenen normlar düzeneği ile sürekli karşı karşıya olmak,tezi oluşturmamızda sıkıntı duyduğumuz ilk nokta olmuştur. Teknik olanak ve olasılıkların hukuki boyutlarda düşünülebilmesinde karşılaştığımız ikinci ciddi handikap,bazı klasik terim ve ilkelerin yetersizliğidir. Araştırmalarımızın en önemli kaynağı ise siber uzayın bizzat kendisidir. Yazılımı esnasında bile eskimeye başlayan bazı doneler ve çıktıları için getireceğimiz çözüm sağlam, sağlam olduğu kadar da esnek olmalı idi. Araştırmalarımızın ve kuramlarımızın sonuçlarını herkes gibi bizde merak ediyoruz. Sonuçları bekleyemezdik çünkü bunların denenmesi ve tekrarlanmasını beklemek hızla gelişen yaşamsal olayların mahkumu olmakla eşanlamlı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT First of all, the subject matter of this thesis aims to prepare the ground for lawyers who will achieve to create new norms in sphere of a new phenomenon at law. This new phenomenon is called cyberspace and it is the broadest domain of human imagination but the features of cyberspace changes very frequently and so quickly at the same time. Input which changes withouth having a chance to be measured by sociological like sociologic field works, concepts and norm plans which is expected to be formed are primary difficulties in terms of formation the thesis. The second important handicap is lack of some classical terms and principles. The most important resource of our thesis is cyberspace in itself. We try to bring for solutions about some information, data and outputs in the thesis. These solutions must be flexible as much as strong. But these data and outputs has started becoming old even when we have written this thesis. Now, we are curious about conclusions of these researches and theories like the other people. But we could not waiting for becoming true these conclusions. If we waith for being examined and happen again of the conclusions, it means submit to life events which change so rapidly.