Foreign language education today and intercultural communication theory
Yabancı dil ediniminde kültür edinimi
  1. Tez No: 140732
  2. Yazar: ÖZNUR GÜLDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, 1980'li yıllardan sonra yaşamın her alanında ve tüm dünyada etkisi hissedilen ve artık günümüzde hepimizin çok yakından tanıyıp bildiği küreselleşme olgusunun bir sonucu olan, yabancı dil eğitimini de yönlendiren yeni eğilimleri incelemektir. Bu bağlamda özellikle günümüz yabancı dil öğrenimine yön veren kültürlerarası-büdirişimsel-odaklı yaklaşım üzerinde durulacaktır. Bunun için ilk olarak“dil öğrenimi aynı zamanda kültür öğrenimidir”görüşünden yola çıkarak dil, düşünce ve kültür olguları arasındaki karşılıklı etkileşim irdelenmiş ve daha sonra bu yeni yaklaşıma gelinceye kadar yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklaşımların belli başlıları üzerinde durularak tarihsel bir artalan oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonra bu yeni yaklaşımın ortaya çıkmasında etkili olan dönemin kültürel, politik ve ekonomik gelişimi sergilenerek, temel ilke ve kavramlar ele alınmış ve yabancı dil öğretiminin değişen statüsü ve üstlendiği yeni görevler öğretmen, öğrenci, öğrenim süreci, yöntem ve materyaller gibi eğitimin temel öğeleri açısından incelenmiştir. Son olarak İstanbul Üniversitesinin Yabancı Diller Bölümünde İngilizce Hazırlık öğrencilerine bir anket çalışması uygulanmış ve kültürlerarası-bildirişimsel-odakh yaklaşıma ilişkin olarak ülkemizde bugün yabancı dil öğretiminin içinde bulunduğu durum ortaya konmaya çalışılmıştır. ABSTRACT This study is mainly concerned with a new theory, commonly known as Intercultural Communication Theory emerging in the 1980s as a result of globalisation. Considering the fact that“language learning is in fact culture learning”, we have first dealt with the relationship of language, thought and culture. After providing a historical background of foreign language education in relation to methods and approaches, we have tried to describe the cultural, political and economical context in which the theory was bom. Later, the main concepts and principles of the theory and the new status of foreign language education have been handled with. Finally, the results of a questionnaire have been presented in order to reflect the present situation of foreign language education in our country, Turkey, regarding Intercultural Communication Theory. iii
Özet (Çeviri)