Norman Kinsley Mailer'in bazı eserlerinde azınlık ve güç kavramı
The Concept of power and mindrities in some works of Norman Kingsley Mailer
- Tez No: 42902
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Yirminci yüzyıl Amerikan Edebiyatı'nın ünlü simalarından birisi olan çağdaş Amerikan yazarı Norman Kingsley Mailer'ın eserlerinden bir bölümünü kapsayan bu çalışma, onun bu eserlerde yansıttığı olayların taşıdığı temel gerçekleri ve kendisinin azınlıklar konusundaki görüşlerini irdeleyen bir çalışmadır. Günümüzde hemen hemen her sahada görülen ve baş döndürücü bir hızla devam eden gelişmeler, toplumların yapısında da bazı değişim özlemlerini, ya da değişik şekillerde su yüzüne çıkan başkaldırı eğilimlerini de etkilemekte ve yönlendirmektedir. Bazı insanlar toplum içinde kendilerini hakim kılan, veya haksızlıklarını mazur görüp hoşgörü ile karşılayan birtakım çarpık yönetim anlayışlarına işlerlik kazandırmak için değişik davranışlar sergilerler. Yazarlar bu yöndeki düşüncelerini çoğunlukla eserlerindeki kahramanları birtakım eylemlere sürükleyerek dile getirirler. Her yazarın değişik eğilim veya özlemlerini eserleri aracılığıyla açık veya üstü örtülü bir şekilde okuyucuya aktarmak istediği varsayımından hareketle, Norman Kingsley Mailer'ın eserlerinin bizzat kendisinin, ve kendisinin olduğu kadar da mensubu bulunduğu Yahudi toplumunun, düşlerini ve düşünce tarzını yansıtmakta olduğu gerçeği üzerinde durarak araştırmamızı sürdürdük. Bir yazarın bütünüyle araştırılıp incelenmesi, araştırmacı ve eleştirmenlerden ziyade ruhbilimcilerin ve toplumbilimcilerin ikilisinin ortaklaşa yürütecekleri bir çalışma ile sonuçlandırılabilecek bir uğraşıdır. Biz çalışmamızı, bu gerçeğin ışığında, elimizden geldiğince kendi sınırlarımızı zorlamadan yürütmeğe çalıştık. Bu araştırmada önce ruhbilimsel yöntemi uygulayarak işe başladık,IV daha sonra örneklemeli yaklaşımdan yararlandık; daha sonra da değerlendirmelerimizi davranışsal görüngü yaklaşımını tatbik ederek sürdürdük. En son olarak bu üç farklı ama yine de birbiriyle bağlantılı yöntemle elde etmiş olduğumuz sonuçların bileşkelerini almağa gayret ettik. Amerikan yaşam biçimine damgasını vurup iz bırakmış bir yazar olan Mailer şimdiye kadar bir sanat olarak edebiyatın ilgi alanı içine girebilecek hemen hemen her yazı türünde eserler vermiş, ancak bu eserleri her zaman bağımsız bütünler halinde değil, bazan da birbirini tamamlar nitelikteki parçalar halinde ortaya koymayı yeğlemiştir. Amerikan toplumunun gelişme süreci içerisinde yerini almış olan azınlıklara mensup insanlar toplumda aşırı derecede horlanmışlar ya da en azından dışlanmışlardır. Bu tür azınlıklara mensup bireylerden birisi olan Norman K. Mailer da Yahudi azınlığını ilgilendiren, onların dert ve sorunlarını ele alan konularda eserler vermiştir. Bu eserlerin hepsi toplumun farklı kesimlerinden değişik tepkiler almıştır. Mailer yazdıklarında bazan toplumsal kıpırdanmaları konuları içine alarak insanların dertlerine tercüman olurken bazan da toplumu hayal kırıklığına uğratan tesbitlerde bulunmuştur. Kendisinin varoluşçu bir yazar olmasına karşın, toplumun özellikle de Yahudi toplumunun sorunları onun da sorunu olmuştur. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Ancak bu bölümler adeta birbirlerinden ayrılmayacak kadar yakından ilgili ve iç içe oldukları için, ayrı ayrı ele alınmış gibi görünseler de, aslında birbirlerinin devamı ve tamamlayıcısı durumundadırlar. Önce konu ile çok yakından ilgili olduğu için Norman Kingsley Mailehn hayat öyküsünü kısaca vermeğe gayret ettik. İkinci bölümde sırasıyla The Naked and The Dead, Barbary Shore, An American Dream, The Deer Park, Why Are We in Vietnam ?, The Armies of the Night, ve Advertisements for Myself adlı eserler hakkında kısa bilgiler verip, yazılış amaçlarından, yazıldıkları dönemde Amerika BirleşikDevletleri'nin, Norman Mailer'ın ve Yahudi toplumunun içinde bulunduğu şartlardan bahsederek bu eserlerden her birinin ağırlık noktasını ele alıp o noktayı irdelemeğe çalıştık. Eserleri incelerken yeri geldikçe yazarın incelenen eseri yazmasında etken olan ruhsal ve toplumsal gelişme ve oluşumlara da elden geldiğince değinmeğe çalıştık. Bu çalışmanın belki de en çok yoğunluk kazandığı noktalardan birisi yazarın, herbir eseri yazarken yöneldiği asıl hedefin ne olduğunun araştırılması ve gayeye ulaşmak için kullandığı araçların haklılık ve etkinlik derecelerinin tartışılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covering some of the works of contemporary American writer Norman Kingsley Mailer, one of the most outstanding figures of the twentieth century American Literature, is a research brought up with the aim of evaluating the essential truth reflected by the events in Mailer's works and his thoughts and feelings about minorities. The progress seen almost in every field and achieved at a dazzling speed, affects some expectations for structural changes in societies and directs the revolutionary tendencies appearing in different forms and ways. Some people exhibit different attitudes in order to reinforce some deviating administration considerations that either render themselves powerful or excuse their wrongdoings with a great tolerance. Writers of this kind usually express such thoughts of theirs by causing the characters in their works achieve certain activities. We carried on our research by focusing on the fact that the works of Norman Kingsley Mailer reflect the dreams and ways of thought of his own as well as of the Jewish society of which he is a member, setting out from the common assumption that every writer attempts to relate his own distinct tendencies and expectations to the reader either apparently or through implications. The study made thoroughly to investigate and evaluate a writer is a task to be completed by a study conducted by means of the cooperation of a psychologist and a sociologist rather than that made by researchers and literary critics, especially if the writer is a“hipster”and“one who has a finger in every pie”like Norman Mailer. We, under the light of this truth, tried to complete our study as much as we could, without exceeding our limits.VII In this study, we started off by applying the psychological approach, then we made use of archetypal approach; subsequently we went on using the behaviouristic phenomenological method. Finally we tried to get the compound of the results we obtained from these three different but somehow connected approaches. Norman Mailer, as a writer who sealed his name and left traces of his art on American life, has produced works, so far, almost in all literary kinds and fields that can be included within the area of interest of the literature as an art; yet, in giving his works he has preferred to put them forth not always as independent productions but sometimes as literary fragments completing each other. During the period of development of American society, some people belonging to some minorities in this society have been either excessively insulted or at least isolated. Norman Kingsley Mailer, as one of the individuals being the member of such minorities, has written works on subjects concerning the Jewish minority, handling the problems and ills of that community. Mailer has included among his subjects the social disturbances and interpreted the problems of people, and he has sometimes brought forth deductions causing disappointment within the society. Although he is an existentialist writer, the problems of the society, especially those of the Jewish community, has come out as his own personal problems. All of his works have received different reactions from different social classes. Our study involves three main sections which are all very closely related to one another. Yet, although it seems as if these sections were studied separately, in fact they are the supplementary to and continuation of each other since all are one within the other and they are so closely related to each other that they cannot be separated. First we gave an overall picture of Mailer's life story, for it has a very close connection with the subject matterVIII of our study. Then, in the next chapter we tried to give some description of the works titled The Naked and the Dead, Barbary Shore, An American Dream, The Deer Park, Why Are We in Vietnam ?, The Armies of the Night, Advertisements for Myself, and then we mentioned the aims Mailer likely considered while writing these books. We then handled the theme of each of these works and tried to discuss the central point of interest, trying to write about the conditions which the American society, the Jewish minority and Norman Mailer himself were in. Certainly, we attempted, as much as we could, to deal with the psychological and social process and factors that influenced the author in writing the work being studied. One of the most intensely considered points of this study was probably the investigation made to discover what the real goal of the writer in producing each of his works was and the discussion made for revealing the extent of the righteousness and focused on the effect of the means the writer used in achieving his goal.