Çağdaş Türk resim sanatı'nda figür kaynaklı soyutlamalar
Figure based abstractions in contemporary Turkish painting
- Tez No: 724662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT MEHMET BUÇUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, çağdaş Türk resim sanatında figür kaynaklı soyutlamaların, Cumhuriyet dönemiyle birlikte özellikle yüzyılın ikinci yarısından sonra gösterdiği gelişme süreci araştırılmıştır. Literatür taraması yapılarak elde edilen tarihsel bilgiler, çeşitli eser örneklerinin resimleri ile birlikte sunularak açıklanmaya çalışılmıştır. Sanat tarihi boyunca, resimlemeye konu olarak seçilen en temel araçlardan birisinin figür olduğu görülmektedir. Önceleri resmin merkezinde yer alan ve oldukça gerçekçi bir üslupla resmedilmeye çalışılan figür konusu, ilerleyen yıllarda bambaşka bir hal alarak, soyutlama üslupları ile karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, plastik sanatlarda oluşan çeşitli akımlar, kronolojik olarak ilerlemiş ve bu ilerlemeler sonucunda ise çağdaş Türk resim sanatı da öncelikle Batılılaşma hareketleri ile birlikte, yeni görüşler ışığında farklı bakış açıları meydana gelerek sürekli bir gelişme sürecine girmiştir. Bu amaçla çalışmamızda, çağdaş Türk resim sanatında figür kaynaklı soyutlama üslubunun temsilcileri ve bu temsilcilerin bağlı kaldıkları çeşitli gruplara ve akımlara değinilmiştir. Çalışmada, Türk resim sanatında figür kaynaklı soyutlamalar çerçevesinde Özden ERBİL İBİTÜRK'ün eserleri üzerinden eser-metin incelemesi gerçekleştirilerek, belirtilen bu eserlerin çağdaş Türk resim sanatında figür kaynaklı soyutlamalar ile olan ilişkisinin teorik altyapısı değerlendirilmiştir. Öte yandan çalışmamız, hedeflenen sonuçlar doğrultusunda, günümüz çağdaş Türk resim sanatının geçmişi ile olan ilişkisi üzerinden, çağdaş Türk resim sanatında figür kaynaklı soyutlamaların etkilerinin, yetişmekte olan genç ressamların çalışmalarına olan yansımaları üzerine değerlendirilmeler yapılmasına imkân tanıması bakımından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development process of figure-based abstractions in contemporary Turkish painting art was researched, especially after the second half of the century with the period of the Turkish Republic. The historical information obtained by scanning the literature has been tried to be explained by presenting the pictures of various works of art. It is seen that one of the most basic tools chosen as the subject of illustration throughout the history of art is the figure. The figure subject, which was at the center of the painting and tried to be depicted in a very realistic style, has taken a completely different form throughout the years and appeared with abstraction styles. In this context, various movements in the plastic arts have progressed chronologically and as a result of these advances, contemporary Turkish painting art has entered a continuous development process by forming different perspectives in the light of new views, primarily with the Westernization movements. For this purpose, in our study, the representatives of the figure-based abstraction style in contemporary Turkish painting and the various groups and movements to which these representatives adhere are mentioned. In the study, within the framework of figure-based abstractions in Turkish painting, a work-text analysis was carried out on the works of Özden ERBİL İBİTÜRK, and the theoretical basis of the relationship of these works with figure-based abstractions in contemporary Turkish painting was evaluated. On the other hand, our study is also important in terms of allowing evaluations on the reflections of the effects of figure-based abstractions in contemporary Turkish painting on the works of young painters, through the relationship of today's contemporary Turkish painting art with its past, in line with the targeted results.