Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticaret üzerine etkileri
  1. Tez No: 140735
  2. Yazar: SERHAN TÜRKDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Bu tez, Avrupa Birliği iie Türkiye arasında 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması'nın Türkiye ekonomisi ve dış ticaretine olan etkilerini konu almıştır. Bu çalışmada ilk etapta uluslararası ticarette kısıtlamalar, uluslararası ticaretin serbestleştirilirle şekilleri ve bu serbestleştirme şekillerinden biri olan Avrupa Birliği konu edilmiştir. Türkiye'nin rekabet gücü Avrupa Birliği ile de kıyaslanarak incelenmiş ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri kronolojik bir biçimde irdelenmiştir. Son olarak Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin dış ticareti üzerine etkileri incelenmeye çalışılmış Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki artıları ve eksileri araştırılıp sonuçlar ortaya konmuştur. ABSTRACT This thesis is upon the effects of Customs Union Agreement on Turkey's economy and foreign trade, which came into force at the beginning of 1996. At the first step of this study, the limitations on international trade, the liberalization schemes of international trade and an example, namely the European Union were discussed. The competitiveness of Turkey was analyzed in comparison with the European Union and the relations between Turkey and the European Union were mapped on a time scale. Lastly, the influence of the Customs Union on Turkish foreign trade were analyzed and its pros and cons on the Turkish economy were reported with its consequences. m
Özet (Çeviri)