İçerde öğrenenlerin ticareti
Insider trading
- Tez No: 140734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill ABSTRACT Insider trading refers to, as it is defined in Capital Market Law, benefit to his/her self- owned property or to eliminate a loss so as to damage equal opportunity among the participants operating in capital markets with the aim of gaining benefit for himself/herself or for third parties by making use of non-public information which will be able to affect the values of capital market instruments. In USA insider trading refers generally to buying or selling a security, in breach of a fiduciary duty or other relationship of trust and confidence, while in possession of material, nonpublic information about the security. Insider trading violations may also include“tipping”such information, securities trading by the person“tipped,”and securities trading by those who misappropriate such information. Insider trading undermines investor confidence in the fairness and integrity of the securities markets. Investors put their capital to work and put their fortunes at risk if they trust that the marketplace is honest. OZ İçerden öğrenenlerin ticareti, S.P.Kan'daki tanıma göre, sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanarak sermaye piyasasmda işlem yapanlar arasındaki fırsat eşitliğini bozacak şekilde mameleki yarar sağlamak veya bir zaran bertaraf etmektir. ABD' de içerden öğrenenlerin ticareti genel olarak, kamuya açıklanmamış sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek bilgiye sahip iken, sadakat yükümlülüğünü veya başka bir güven ve gizlilik ilişkisini ihlal ederek bir sermaye piyasası aracı almak veya satmaktır. İçerden öğrenenlerin ticareti ihlalleri aynı zamanda böyle bir bilgiyi sızdırmayı (tüyo vermeyi), böyle bir bilgiyi sızdıran ve böyle bir bilgiyi kötüye kullananları da içerebilir. İçerden öğrenenlerin ticareti, yatırımcıların sermaye piyasalarının adillik ve dürüstlüğüne olan inançlarını azaltır. Yatırımcılar eğer piyasanın dürüst olduğuna güvenirlerse, sermayelerini ve servetlerini riske atarlar.
Özet (Çeviri)