Avrupa Birliği'nin ortak dış ticaret politikası ve Türkiye ekonomisi üzerine etkileri
Common foreign trade policy of European Union and its effects on Turkish economy
  1. Tez No: 448287
  2. Yazar: YAĞMUR AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR DİLBAZ ALACAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın yeniden inşasını sağlamak amacıyla 1952 yılında yapılan Paris Antlaşması ile kurulmuş olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve ardından 1957 yılındaki Roma Antlaşması ile kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu, 1993 yılında yapılan Maastricht Antlaşması ile Avrupa Birliği adını almıştır. 2016 yılı itibari ile 28 üye sayısına ulaşan Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkileri 1959 yılında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik başvurusu ile başlamıştır. Ankara Anlaşması'nın ardından Türkiye'nin aşamalı olarak Avrupa Birliği'ne girişi kararlaştırılmış olup hazırlık, geçiş ve son dönem olarak Avrupa Birliği üyeliği öngörülmüştür. 1996 yılında Avrupa Birliği'ne aday olmadan Gümrük Birliği'ne dahil olan tek ülke konumundaki Türkiye için Avrupa Birliği iyi bir ticaret ortağıdır. 1999 yılında yapılan Helsinki Zirvesi ile adaylık statüsü kazanan Türkiye, 2005 yılında Lüksemburg'ta alınan kararla birlikte Avrupa Birliği ile müzakarelere başlamıştır. Gümrük Birliği'yle birlikte Avrupa Birliği'nin Ortak Ticaret Politikası'nı uygulamaya başlamış ve Avrupa Birliği'nin tercihli ticaret sistemini üstlenmiştir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin kuruluşu, kurumları, genel politikaları, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile birlikte Türkiye'nin, Avrupa'nın Ortak Dış Ticaret Politikası'na uyumu ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ile Avrupa Birliği üye ülkelerinin yıllar itibari ile ithalat ve ihracat verileri incelenip Gümrük Birliği'nin etkilerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Europe Coal - Steel Community which was found with Paris Treaty concluded in 1952, Europe Economics Community and Europe Atomic Energy Community which was found with Rome Treaty concluded in 1957 in order to rebuild Europe after Second World War , was named as European Union with Maastricht Treaty concluded in 1993. The contacts between Turkey and Europe Union, which reach over 28 members as of the year of 2016, started with Turkey's application for full membership to the European Union. After Ankara Treaty, Turkey's incrementally entry to European Union was agreed on and was concluded to be a member of European Union as preparation, transition and the last period. In 1996, European Union was a good trade partner for Turkey that was the only country joined the Customs Union without becoming a candidate to European Union. In 2005, Turkey which gained the candidate status with the Helsinki Summit in 1999 started to negotiations with European Union in company with decision taken in Luxembourg. Turkey started to implement European Union's Common Trade Policy and undertook European Union's preferential trade system with the Customs Union. In this study, there will comprise the effects of Customs Union examining the foundation of European Union, its institutions, common politics, Turkey's rapport to Common Foreign Trade Policy of Europe with Turkey-European Union relations, its effects on Turkey's economy and the import-export data of member countries to European Union