Küreselleşen yeni dünya düzeninde 11 Eylül sonrası güç dengesinin yeniden yapılanması ve ABD'nin küresel liderliği ve egemenliği altında yeni dünya
The Restructuring of the balance of power after September 11th in globalizing new world order and the new world under USA leadership and hegemony
  1. Tez No: 140742
  2. Yazar: BÜLEND AYDIN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
oz Yeni Dünya Düzeni'nin ABD egemenliği altında tek merkezli bir sisteme dönüşmesi küreselleşme ile sağlanacağı düşünülen dünyanın geleceğine yönelik olumlu beklentileri ortadan kaldırmaktadır. İnsanın önemli bir değer olarak küreselleşen dünyada yerini alacağı idealizmine rağmen, ABD egemenliğinin hakim olduğu günümüz Yeni Dünya Düzeni'nde ABD politikasına bağlı kalınması bir zorunluluk haline getirilmeye çalışılmakta ve evrensel anlamda insani değerlerin öne çıkarıldığı banş dolu bir dünya yerine ABD dış politikasının çıkarlarına uygun bir dünya politikası tüm dünya devletlerine uygulatılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada, küreselleşen YDD'nin ABD'nin çıkarlarına uygun geliştiği ve ABD merkezli bir küreselleşmenin YDD'de hakim olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, teorik bilgilerin yanısıra uygulamadan örneklere, verilere ve grafiklere de yer verilmiştir. Özellikle, ABD'nin Birleşmiş Millletier örgütünü devre dışı bırakarak uluslararası hukuka değer vermeden tek taraflı olarak aldığı Irak'ı işgal karan ile, 21. yy 'da hukukun üstünlüğü ilkesine rağmen, ulus-devletlerin başka devletler tarafından işgal edilme riskini taşıdığım göstermesi, çalışmamızda somut bir örnek olarak kullanılmıştır. Sonuçta ABD merkezli küreselleşme gerçeğinin daha ziyade“Yeni Dünya Düzenİ”nin küreselleşmesi gerçeği şekline dönüştüğü görülmektedir. Uluslararası sistemde Birleşik Devletlere karşı denge eksikliği ise ABD liderliğinin doğrudan kabul edilmesi anlamına gelmekte ve tek süper güç ABD'ye istediği gibi hareket etme ve hesap vermeme küresel özgürlüğünü getirmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact of that the New World Order has been transforming into a uniform system under the hegemony of United States of America has been damaging the positive expectations to be thought to be realized by the help of globalization. In spite of idealism that the human being will be more valued in a globalizing world, the fidelity to USA politics' is imposed in the actual New World Order under the hegemony of USA, and instead of universally emphasized human values in the peaceful world, a suitable world politic, according to the USA foreign polities', is tried to be applied to the rest of world states. In this study, it is focused on the fact that the globalizing New World Order is improving according to the USA interests' and a USA centered globalization is dominant over the New World Order. By this purpose, theoretical knowledge, data and graphics are stated. Especially, although the principle of the superiority of law in the 21st century, the unilateral decision of the occupation of Iraq taken by USA without any consultation to United Nations organization and by violating the international law is used an example in our study because of that the nation-states bear the risk of being occupied. In conclusion, it is seen that the reality of the USA centered globalization is rather transformed into a reality of the globalization of“New World Order”. In the international system, the absence of balance against the USA means the direct acceptation of the USA leadership's, and this situation gives a total liberty to USA to act as it wishes and to have a global liberty not to be responsible for its accounts. IV