Türkiye'de halka arz ve halka arzda değerleme
Initial public offering and its valuation in Turkey
- Tez No: 140743
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGÜTAY AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Sermaye piyasası araçlarını halka arz etmenin temelinde yatan unsur finansman sağlamaktır. Şirketler halka açılmak ve hisse senetlerinin organize bir pazarda işlem görmesini sağlamak suretiyle, alternatif finansman yöntemlerine göre daha düşük maliyetli uzun vadeli bir kaynağı kullanmaktadırlar. Halka arz yoluyla kaynak temini doğru fiyatlama ve doğru zamanlama ile gerçekleşebilir. Bu çalışmada Türkiye'de halka arz ve halka arzda değerleme çeşitli boyutları ve süreçleri ile ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada halka arzda değerlemeye yönelik örnek bir çalışmaya yer verilmiştir. ABSTRACT The very first aim of the initial public offering of capital market instruments is to provide financing. Firms now may use long term and less expensive source - in terms of cost - compared to other alternative financing methods, thanks to initial public offering and the transaction of their stocks in an organized market. Providing of source with the help of the initial public offering may only be valid if there is an accurate pricing and accurate timing. In this study, the initial public offering and the valuation at the initial public offering in Turkey is considered from the viewpoint of various dimensions and process. Moreover an example of the valuation at the initial public offering is included in this study. in
Özet (Çeviri)