Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik krizler sonrası finansal piyasaların durumu, ticaret bankalarının pozisyonu ve Türkiye örneği
The Condition of financial markets after economic crises in developing countries, the status of commerical banks and the example of Turkey
- Tez No: 140741
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
öz Gelişmekte olan ülkelerin reel ve finans sektörlerindeki yakın ilişkiler ve bunun beraberinde getirdiği ekonomik sorun ve sonuçlar son yılların gündemindedir. Finans sektöründeki tersine olumsuz gelişmeler, ekonomik anlamda dengeleri de aynı yönde etkilediği için, finans sektöründe yeniden yapılandırma ve doğru politikalar devreye alınmadan reel sektörün de sağlıklı bir şekilde düzelmesi ve gelişme trendine girmesi mümkün olamamaktadır.Gelişmekte olan ülkelerin başta IMF olmak üzere, ulusararası ekonomik grupların desteği ve yönlendirmesi altında içinde bulundukları ekonomik sorunlardan çıkabilmesi çok kolay gözükmemekle birlikte, siyasal sistemlerin ve istikrarın da önemli bir faktör olarak gündeme gelmesi konunun boyutlarını çoğaltmaktadır. İktisat Literatüründe tam olarak oturtulmuş bir teorik bakış açısı henüz yoktur. Sadece yorum ve tesbitler, bu doğrultudaki görüşler ön plandadır. Her ülkenin içinde bulunduğu aynı isim altındaki sorunların temelinde nedensellikler farklı olduğu için, her ülkede yaklaşımlar ve yorumlar bir bakıma o ülkenin gerçekleri ile de yakından bağlantılıdır.Özellikle 1990 1ı yıllardan itibaren Latin Amerika ve Güney Asya Ülkelerinde dikkat çeken finans piyasalarındaki sıkıntılarla başlayan krizler,bir anda çevre ülkeleri de etkiler hale geldiği için, konunun boyutunu ülkelerarası etkileşim şekline de dönüştürmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, temel bazı ekonomik kavram ve teorik yaklaşımları kısaca gözden geçirdikten sonra ; gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmiş ve de hala etkileri devam eden finans piyasalarındaki sorunları, nedensellikleri ve çözüm bakış açıları ile ortaya koymak ve Türkiye'nin de aynı yıllarda bariz hale gelen benzer sorunlarını analiz ederek, gelecek yıllarda, özellikle finans piyasasında ağırlıklı konumda bulunan Ticaret Bankacılık Sektörü'nün belirleyiciliğini netleştirmektir. Bu kapsamda Türkiye Ticaret Bankacılık Sektörü'nün pozisyonuna, stratejilerinin gelecekteki finansal ve ekonomik dengeler üzerindeki etkisinin önemine dikkat çekilmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The close relationships of developing countries in the real and finance sectors and the economic problems, results that these relationships are in the agenda of recent years.lt seems impossible that real sector may improve and enters improvement trend in an expected way if reconstruction and correct policies aren't taken into acount because of the fact that the negative improvement in finance sector affects the balance in economic field in the same manner. Due to the facts that it seems difficult to deal with economic problems which the developing countries are in with the support and leading of international economic groups like IMF,and that the political systems and stabilities are important factors, the dimensions of the subject increases.There isn't a theoratical viewpoint in financial literature that has been totally established.Only interpretations, fixations and thoughts in the same reute are noticed in the first sight. Since the reasons in the base of the problems in which each country is, are different from the others, approaches and interpretations in each country are closely related to the facts of them.The dimension of the subject is turning into an international shape because the crises starting with noticeable problems in finance market in the countries in Latin America and South Asia since 1990 have began to affect the neighbour countries. The main goal of this resarch is to reveal the problems that have accured and whose effects can still be seen with their couses and solution points after looking through the same economic terms and theoratical approaches rapidly and to make clear the determination of“ Trade Banking Sector ”that is in the determination position especially in financial market by analyzing the similar problems of Turkey that came apparent in the same years. in this context, attention is attracted to the position of Turkey Trade Banking Sector and to the importance of the effects of its strategies on future financial balances. IV