Kitle turizminden özel ilgi turizmine yönelişte İspanya ve Türkiye
Spain and Turkey: Trends towards special interest tourism from mass tourism
- Tez No: 140744
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz KİTLE TURİZMİNDEN ÖZEL İLGİ TURİZMİNE YÖNELİŞTE İSPANYA VE TÜRKİYE Bu tez, son yıllarda turizm sektöründe görülmeye başlanan yapısal değişimi - kitle turizminden özel ilgi turizmine yönelişi - ispanya ve Türkiye (örnekleri) bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır*. Kitle turizminin ortaya çıkışı, gelişimi ve yaygınlaşmasıyla oluşan olumlu/olumsuz özellikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Tüm dünyada kaynakların gelecek kuşakları da düşünerek daha sınırlı, dikkatli ve titiz biçimde kullanılması düşüncesi yaygınlaşmaktadır. Bireysel tercih, zevk ve gelişimi hedefleyen taleplerin turizm sektöründeki tezahürü, sürdürülebilirliği temel alan Özel İlgi Turizminin ciddiyetle irdelenmesini zorunlu kılmaktadır. Turizmini kitle turizmi esasına dayandıran İspanya'nın turizm yapısı ve bu sektörün ekonomiye katkısı, kitle turizminin uzun vadede yarattığı çevresel ve sosyal sorunlar göz önünde tutularak incelenmiştir. Türkiye; İspanya'nın kitle turizminde önemli yapısal hatalar yapmış olmasına rağmen, hala turizmde dünyanın en fazla net gelirini elde eden ülke olduğu gerçeğini unutmayarak İspanya turizm politikalarında son yıllarda meydana gelen değişimi yakından takip- etmelidir. Türkiye uzun vadeli turizm politikalarını oluştururken, turizmi çeşitlendirmeyi mümkün kılan doğal kaynakları ve tarihi mirası, sürdürülebilirlik ilkesinden ayrılmadan koruyup geliştirerek dünya turizm yelpazesi içinde kendine has özel bir konum edinebilir. Bu tez, böyle bir konumun elde edilebilmesi için geçmişte yapıları ve hala yapılmakta olan hataları göz önüne sererek, geleceğe yönelik öneriler sunmaktadır. ^ ABSTRACT This thesis is aimed at analyzing major changes occurring in the tourism sector, especially the movement from Mass Tourism towards Special Interest Tourism, with special reference to the cases of Turkey and Spain. We examine the origins, development and propagation of Mass Tourism, as well as its positive and negative results. Âs more attention is given nowadays to sustainability issues and since preferences and tastes of individuals are more important in the determination of the demand for tourism, we argue that this evolution requires Special Interest Tourism to deserve more attention. After noting the preponderant place of Mass Tourism in Spain, the structure of the tourism sector in this country is analyzed as well as its İspanya ve Türkiye'nin turizm sektörleri bağlamında /ele alarak m
Özet (Çeviri)
öz KİTLE TURİZMİNDEN ÖZEL İLGİ TURİZMİNE YÖNELİŞTE İSPANYA VE TÜRKİYE Bu tez, son yıllarda turizm sektöründe görülmeye başlanan yapısal değişimi - kitle turizminden özel ilgi turizmine yönelişi - ispanya ve Türkiye (örnekleri) bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır*. Kitle turizminin ortaya çıkışı, gelişimi ve yaygınlaşmasıyla oluşan olumlu/olumsuz özellikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Tüm dünyada kaynakların gelecek kuşakları da düşünerek daha sınırlı, dikkatli ve titiz biçimde kullanılması düşüncesi yaygınlaşmaktadır. Bireysel tercih, zevk ve gelişimi hedefleyen taleplerin turizm sektöründeki tezahürü, sürdürülebilirliği temel alan Özel İlgi Turizminin ciddiyetle irdelenmesini zorunlu kılmaktadır. Turizmini kitle turizmi esasına dayandıran İspanya'nın turizm yapısı ve bu sektörün ekonomiye katkısı, kitle turizminin uzun vadede yarattığı çevresel ve sosyal sorunlar göz önünde tutularak incelenmiştir. Türkiye; İspanya'nın kitle turizminde önemli yapısal hatalar yapmış olmasına rağmen, hala turizmde dünyanın en fazla net gelirini elde eden ülke olduğu gerçeğini unutmayarak İspanya turizm politikalarında son yıllarda meydana gelen değişimi yakından takip- etmelidir. Türkiye uzun vadeli turizm politikalarını oluştururken, turizmi çeşitlendirmeyi mümkün kılan doğal kaynakları ve tarihi mirası, sürdürülebilirlik ilkesinden ayrılmadan koruyup geliştirerek dünya turizm yelpazesi içinde kendine has özel bir konum edinebilir. Bu tez, böyle bir konumun elde edilebilmesi için geçmişte yapıları ve hala yapılmakta olan hataları göz önüne sererek, geleceğe yönelik öneriler sunmaktadır. ^ ABSTRACT This thesis is aimed at analyzing major changes occurring in the tourism sector, especially the movement from Mass Tourism towards Special Interest Tourism, with special reference to the cases of Turkey and Spain. We examine the origins, development and propagation of Mass Tourism, as well as its positive and negative results. Âs more attention is given nowadays to sustainability issues and since preferences and tastes of individuals are more important in the determination of the demand for tourism, we argue that this evolution requires Special Interest Tourism to deserve more attention. After noting the preponderant place of Mass Tourism in Spain, the structure of the tourism sector in this country is analyzed as well as its İspanya ve Türkiye'nin turizm sektörleri bağlamında /ele alarak mcontribution to the economy, with special reference to ecological and social problems caused by Mass Tourism. In spite of all the mistakes that were made in Spain in the field of Mass Tourism, this country still remains the one with the most important tourism revenues, so we argue that Turkey can learn from recent changes in Spanish tourism policies. The following proposal is made in our thesis as far as the formulation of tourism policies for Turkey is concerned: diversification of tourism activities by making most of the existing natural resources and historical heritage, at the same time respecting the principle of sustainability, may help Turkey secure a strong position in the international tourism sector. In our thesis, after examining errors that were made in the past, we are making some proposals which may help Turkey attain such a position. IV