İstanbul'da Bizans dini mimarisi (843-1204)
Middle Byzantine period religious architecture in İstanbul (843-1204)
- Tez No: 140748
- Danışmanlar: PROF. DR. ARA ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
İstanbul'da Bizans orta dönemi olarak adlandırılan dönem içerisinde inşa edilmiş, ya da daha önceden varolup bu dönemde de varlığını sürdürmüş çok sayıda dini yapı vardır. Bu dönemde örneklerine daha önce sık rastlanmayan bir biçimde inşa faaliyetleri içerisinde aristokrat ailelerin katkıları artmıştır. Öbür dünya kaygısı ya da bu dünyadayken toplumda saygı görme amacıyla çok sayıda kilise Özellikle de manastır inşa ya da ihya edilmiştir. Manastırlar zaman içerisinde herhangi bir sebepten dolayı dış dünyadan kaçıp sığınılan mekanlar halini alınca bunların inşaatları da ülkenin ücra köşeleri yerine şehir merkezlerinde olmuştur. Çoğu kişinin kendi adıyla anılan bir manastır kurma isteği ortada çok sayıda bakımsız manastır varken hoş karşılanmamış, sadece onarım ve ihya faaliyetlerine müsaade edilmiştir. Böylece bu dönemde inşa edilen manastır kiliselerinin mimarisi genişlemeye, özellikle de yan cephelere yapılabilecek olan mezar binası ya da parekklesionlarm inşaasına izin verecek şekilde olmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a number of buildings of religious purposes, which existed prior to the Middle Byzantine period or built during that time. The contribution of the aristocratic families to the constructions increased and such a thing had not been experienced before. Worries for the other world or to be respected in this world was the motive in building or restoring churches and monasteries. Since monasteries became shelters in dire times, instead of being built in the rural areas they started to be built within the cities. Since a large number monasteries were in dilapidating situation to establish new monasteries under the names of the founders was not welcomed, instead, they were only permitted to repair and restore existing ones Thus the architecture of the monastic churches of this period turned out to be eligible to expand especially on the sides to build burial sections or parekklesia.