İnternet kullanıcılarının internet reklamlarına karşı tutum ve davranışları
Behaviours and attitudes of the internet users toward the web adds
- Tez No: 140747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Her kes tarafından kullanılan bir araç haline gelişinden, diğer bir deyişle yaygın kullanım alanına sahip olmasından sonra internet, reklamcılar tarafından olası bir reklam ortamı gibi algılanmaya başladı ve sunduğu fırsatlarla da etkili bir araç olduğu kanısına varıldı. Fakat sanal reklamların yeni kitle iletişim teknolojisi olan internet ortamında kullanıcılarda nasıl tepki uyandırdığı günümüzde henüz netlik kazanmamıştır. Bu konuda yapılan değişik araştırmalarda birbirinden ayrısallık gösteren sonuçlarla karşılaşmaktayız. İnternet reklamlarıyla karşı karşıya kalan kitle açısından yaklaşılan niteliksel çahşrna sayısının yok denecek kadar az olması bizi internetin bir reklam ortamı için uygun olup olmamasını kullanım ve doyum kuramsal çerçevesinde irdelemeye itti. Araştırmanın amacı, internet kullanıcılarının internet reklamlarına karşı tutum davranışlarını ortaya koymaktır. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak bu araştırmamızda kullanıcı merkezli yaklaşımlar esas alınarak, uygulanan temel üç reklam çeşidinin (pencere reklamlar, elektronik afiş reklamlar ve beklenmedik elektronik iletilerin) internette etkililiği saptanmıştır. Internet reklamlarının değişik amaçlı kullanıcılar tarafından nasıl algılandığı/algılanmadığı, ağ reklamlarının ne gibi tepkiler doğurduğu ve sonuç olarak internetin bir reklam ortamı olarak nasıl değerlendirildiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After becoming medium that everyone has an access to use it, in other words, widely usage by eveiyone, Internet has been perceived as a potential advertising tool and it has been concluded that Internet was an effective medium with its opportunities presenting to advertisers. But while using the Internet which is being evaluated like a brand new mass communication technology, the response of user to the virtual commercials, take place on the web pages, has not been unveiled yet. We have been coming across distinct results in various studies on this issue. Existing nearly any qualified study, approaching in terms of mass that face with the Internet ads, stimulated us to scrutinize the Internet as an advertising tool in frame of uses and gratification theory. The purpose of this study is the disclosure of the attitude and behavior of the Internet users toward the web ads. Having different properties from earlier research, in this study, based on the approach which focuses on the Internet users, the effectiveness of the three kinds of Internet ads- interstitials, banners, and SPAMs had been ascertained. The web ads perception of the users, the responses of the users to the ads was taken under scrutiny and finally evaluation of users that how achievable the Internet is as an advertising tool was also clarified. m