Foreign language teacher education and teaching practice in Turkey
Yabancı dil öğretmeni eğitimi ve Türkiye'de öğretmenlik uygulaması
- Tez No: 140752
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünyada ve Türkiye'de öğretmen yetiştirme alanındaki değişimleri ve bunların özellikle yabancı dil öğretmeni yetiştirmeye olan etkilerini incelemek, 1997 YÖK/DÜNYA BANKASI Milli Eğitimi Geliştirme Projesiyle, yabancı dil öğretmeni yetiştiren bölümlerde uygulama derslerinin özelliklerini irdelemektir. Bu bağlamda, Öğretmenlik Uygulaması Gözlem Kriterleri değerlendirilmiştir. Yeni modele gelinceye kadar dünyada öğretmen yetiştirmede belli başlı reformlar tanıtılmaya çalışılmış, ve tarihsel bir süreç içinde günümüze gelinmiştir. Yabancı dil öğretmeninin değişen statüsü, üstlendiği yeni görevler ve kaliteli öğretmen nitelikleri ortaya konulmaya çalışılmış, dünyada uygulamaya verilen önemin artmasıyla ilgili örnekler verilmiştir. Son olarak belli başlı İngilizce Öğretmenliği Bölümlerindeki öğretmenlik uygulaması dersine giren veya okullara gözleme giden öğretim elemanlarına, öğretmenlik uygulaması gözlem kriterlerinin değerlendirilmesi ile ilgili bir anket çalışması uygulanmış ve halen yaşanmakta olan sorunlar, uygulama farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde konuya öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is mainly concerned with the developments and changes in teacher education and their direct effects to foreign language teacher education. With the 1997 The Higher Education Council and The World Bank, National Education Development Project, the features of the work in school activities were described and investigated. Within this framework, observation criteria of teaching practice were evaluated. A historical background and reform movements considering teacher education around the world have been described. The changing roles of the foreign language teachers and the characteristics of the qualified teachers were tried to be presented and some examples regarding the importance of the practice aspect were given. Finally, a questionnaire including the questions on the observation criteria of teaching practice have been completed by the tutors of the main English Language Teacher Education Departments who have been conducting teaching practice lessons. The problems they have experienced and the differences of practice activities have been reflected. In the last part some suggestions concerning the teaching practice have been made regarding to the overall assumptions. in