Geçmişten günümüze Türkiye'denki yazılı spor basınında futbolun yeri ve önemi
The position and sinnificance of football in sports press from past to present
- Tez No: 140764
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
oz 1980'li yıllardan başlayan ve günümüze dek gelen süreçte, yazılı spor basını sayfalarının geniş halk kitleleri tarafından her geçen gün daha fazla okunmasıyla futbola gösterilen ilgi; hiç spor yapmayan, hatta spor karşılaşmalarını izlemeyen bireyler açısından da artmıştır. Bu bağlamda tezimizde geçmişten günümüze Türkiye'de yazılı spor basınında futbolun yeri ve önemi irdelenmiştir. Milliyet, Cumhuriyet ve Fotomaç gazetelerinin spor sayfalan 15 günlük incelemeye alınarak, bu sayfalardaki futbol yazılarının, genel spor yazılan içindeki oranlan ortaya çıkanlmıştır. Sütun-santim yöntemiyle elde edeceğimiz veriler ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda yazılı spor basını açısından bir değerlendirme yapılmıştır. Tezimizin araştırma bölümünde elde ettiğimiz veriler doğrultusunda futbolun yazılı spor basınında çok önemli ve geniş bir yere sahip olduğu görülmektedir. ABSTRACT During the period that began in the 1980s and has been continuing today as well, the interest in football indicated by the enthusiasm for sports pages has been gradually increasing as even from the viewpoint of the individuals who never do sports and even do not watch sports events at all. Thus, the position and importance of football in Turkish sports press has been analysed in this thesis. The sports pages of three newspapers, namely Milliyet, Cumhuriyet and Fotomaç issued in fifteen days have been analysed with respect to the ratio of articles on football in all sports articles. According to the data obtained with column-centimetres method, an evaluation has been made from the point of sports press. Considering the data obtained in the research section of this thesis, it can be seen that football has a great and extensive position in sports press. Ill
Özet (Çeviri)