Küreselleşme ve Avrupa Birliği'nde sosyal politika uygulamaları
- Tez No: 140767
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz Günümüzün üzerinde en çok tartışılan konularından biri olan küreselleşme, dünyanın her yerinde ekonomik ve siyasi konjonktürü etkilemektedir. Ekonominin devlet müdahalelerinden sıyrılması, ulus-devleüerin yetkilerini uluslar üstü yapılara bırakmaları, giderek daha da çok karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşmenin piyasa ekonomisi koşullarına dayanan iktisadi etkileri, kurulduğu günden bu yana, Avrupa Birliği' nin sosyal politikaya bakışında değişimlere yol açmıştır. Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin sosyal politika alanındaki uygulamalarım ve küreselleşmenin Birliğin sosyal politikası üzerindeki etkilerini incelemektedir. Küreselleşmenin Avrupa Birliği'nde sosyal devlet yapılarını değişime zorlaması, ancak tüm bu baskılara rağmen, Avrupa Birliği sosyal politikasının devamlılığına verilen önem ve sosyal politika uygulamalarındaki gelişmeler, konuyla ilgili olarak yazılmış makalelerden yararlanılarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Varılan son noktada, küreselleşmenin toplumsal alandaki olumsuz etkilerinin telafi edilebilmesi amacıyla, sosyal politika uygulamalarının hala daha günümüzde de geçerliliğini sürdürdüğü görülmektedir. ABSTRACT Of one of the most debatable issues of our times, globalization affects economic and political conjuncture everywhere in the world. More and more, we face such situations where economies get free of the intervention of governments, and as nation-states turn over their authorizations to supranational structures. The economic effects of globalization based on the market economy conditions have caused changes to European Union's vision of social policies since it has been established. This thesis examines European Union's social policy activities and the effects of globalization on Union's social policies. By studying on the related articles on the topic, it has been tried to make comments about the enforcement of change put by globalization on the European Union's social governmental structures, and the importance given to the continuity of European Union's social policies developments about the social policy activities in spite of these enforcements. Finally, it has been concluded that, in order to compensate the negative effects of globalization on social area, it seems that social policy activities still preserve their validity today. Ill
Özet (Çeviri)