Küreselleşme sürecinde devletin yeni işlevi
The New role of the state in the globalization process
- Tez No: 140768
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu, küreselleşme süreciyle birlikte ulus-devletin ekonomik işlevlerinde yaşanan değişimlerin incelenmesidir. Küreselleşme süreci, kapitalist sistemin kriz-yeniden yapılanma-kriz döngüsü içinde değerlendirilmiş ve kapitalizmin 1970'li yıllardan itibaren başlayan yeniden yapılanma aşaması olarak ele alınmıştır. Günümüzde yaşanan küreselleşme sürecinin“sermayenin küreselleşmesi”ve arkasındaki ideolojinin ise neo-liberalizm olduğu üzerinde durulmuştur. 1970 sonrası yaşanan gelişmeler çalışmanın temelini oluşturur. Ancak, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki“kapitalizmin altın çağı”olarak nitelenen dönem üzerinde de durulmuştur. Bir dönem kapitalist sermaye birMminin önünü açan devletin işlevlerinin, ilerleyen dönemlerde bu sermaye birikiminin önünü tıkadığı, bu sebeple de devletin işlevlerinin yeni sermaye birikiminin gereklerini karşılayacak şekilde değişikliğe uğradığı görüşü temelinde, devletin müdahaleci kimliğinin ortadan kaldırılması yönündeki çabalar irdelenmiştir. Küreselleşme sürecinin kurumsal yönüne gelindiğinde ise, bu sürecin etkin aktörleri olan uluslararası sermayenin ve uluslararası kurumların, ulus-devletin işlevlerinin değişiminde oynadıkları roller üzerinde durulmuştur. Ulus-devletin egemenliğinin aşınması sonucunda, ulus-devletin bağımsız maliye politikası, bağımsız para politikası ve bağımsız dış ticaret politikası uygulama imkanlarının ciddi biçimde kısıtlanması ele alınmaya çalışılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I tried to examine the changes in the economic functions of nation-state that is gradually taking place during the globalization process. The globalization process is taken as the last phase of capitalist system, which is reproducing itself within the cyclical process of“crisis-restructuring-crisis”, that has been started since the beginning of 1970's. Globalization process of our time is taken as“the globalization of capital”, the background ideology of which is known as“neo-liberalism”. Though in this thesis, the scope has been confined to the progresses witnessed in the area of economic policies which employed after 1970's,“the golden age of capitalism”that appeared in the post-Second World War has been covered also. The functions of the state that had contributed to capital accumulation at the post-Second World War period, have changed to be an obstacle to capital accumulation as time passed on. I tried to explain the recent roles of governments geared to match the needs of capital accumulation, such as removing interventionist policies, in the phase of globalization. The roles of international capital and international organizations, which are the active agents of globalization process, and causing changes in the economic functions of the nation-state at the same time are also taken into consideration in the thesis. I tried to examine the restrictions that the nation-state encounters in adopting independent fiscal, monetary and foreign trade policies, as a result of the corrosion of the nation-state's sovereignity. m