Ulaştırma sektörü ve havayolu taşımacılığının Türkiye ekonomisindeki yeri
The Plays of transportation sector and airline industry in the economy of Turkey
  1. Tez No: 140769
  2. Yazar: FİGEN ŞAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
oz Bu çalışma, ülkemizde ve dünyada ülke kalkınmasındaki en önemli sektör olan ulaştırma sektörünün mevcut durumuna hangi aşamalardan geçerek geldiğini ortaya koymaktadır. Ulaştırma sektörünün bir ülkenin kalkınmasındaki en temel unsurlardan birisi olmasına rağmen ülkemizde bu sektöre yeterince önem verilmediği ortadadır. Bu durum diğer gelişmekte olan ülkelerle de benzerlik göstermektedir. Gelişmiş bir ekonominin temelini teşkil eden iç pazarın oluşumunda ana unsur olan ulaştırma sektörü ve onun gelişimi, dünyanın bugün geldiği rekabetçi ortamın havayolu taşımacılığını ön plana çıkarması hususu Türkiye açısından da değerlendirilmiştir. ABSTRACT This work presents how transportation sector, which is the most important sector in development of our country in national and international platform, developed until it came to its present situation. Even though the transportation sector is one of the primary factors of a country's development, it is obvious that our country did not give enough importance to this issue. This is similar to the case in other developing countries. The transportation sector which forms the basis for the formation of an internal market towards a developed economy, and how the competitive world of today increased the cruciality of the airline transportation are the topics evaluated in conditions for Turkey in this paper. in
Özet (Çeviri)