Geç Roma İmparatorluk ve erken Bizans Dönemlerinde Dağılık Kilikya (Kilikia Trakheia) bölgesi yazıtlarında meslekler
The Proffesion names on inscriptions in Roma Imperial and Early Byzantine Period from rough Kilikia (Kilikia Trakheia)
- Tez No: 140781
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
oz Geç Roma İmparatorluk-Erken Bizans Dönemi'nde Dağlık Kilikia Bölgesi yazıtları ürerinde yer alan meslek terimleri, bölgenin ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu çalışmada üretim, satış ve hizmete yönelik meslekler ile ilgili yazıtlar derlenmiş, konu başlıklarına göre sınıflanmış ve rekonstrüksiyonlan yapılmıştır. Yazıtlardan elde edilen veriler, antik kaynaklarla desteklenmiş ve bölylelikle konuya bir bütünlük kazandırılmıştır. İlk bölümde Kilikia bölgesinin tarihi coğrafyası ve tarihinden satırbaşları aktarılmıştır. İkinci bölümde meslek adlarım içeren yazıtların katalogu alfabetik düzende konu başlıklarına göre sıralanmıştır. Üçüncü bölümde ise yazıtların analizi yapılarak, mesleklerin bölgenin ekonomisi üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Hazırlanan tablo ve grafikler ile mesleklerin, türlerine ve kentlerdeki dağılımlarına göre sayısal değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuna eklenen indeksler ile okuyucunun yazıtlarda yer alan“isimlere”,“meslek terimlerine”,“kavramlara”ve“yer adlarına”rahatça ulaşması amaçlanmıştır. ABSTRACT The professions terminology found in inscriptions in Rough Cilicia has provided important information on the economical situation of the region in Late Roman-Early Byzantine period. Within the scope of the present work the inscriptions on the professions related with production, sales and service were compiled, categorized and reconstructed. The information gathered is supported with those from the ancient sources in order to evaluate the subject more comprehensively. In the first chapter the outlines of historical geography and history of Cilicia are given. In the second chapter the inscriptions catalaogue in the alphabetical order is grouped as per subject matters. The third chapter deals with the analysis of culminating in the influence of present professions on the regional economy. The tables and graphics present the professions in numerical values versus types and their distributions in cities. The indices appended aim to help the reader access easily the“names”,“professions terminology”,“concepts”and“place names”gathered from the inscriptions. m
Özet (Çeviri)