Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik Avrupa Birliği mali yardımları ve Türkiye
European Union financial assistance to central and eastern European Countries and Turkey
  1. Tez No: 159895
  2. Yazar: NİHAL SAMSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa Birliği tarafından aday ülkelere sağlanan mali yardımlar değerlendirilmekte ve özellikle Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerine (MDAÜ) sağlanan yardımlar ile Türkiye'ye sağlanan yardımlar karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. AB'nin, 106 milyar Euro tutarındaki 2005 yılı bütçesinden yaklaşık 85 milyar Euro'luk bir payın üye ve aday ülkelere yönelik mali yardımlara ayrıldığı göz önüne alındığında, bu miktarların dağılımı hem üye ülkeler hem de Türkiye gibi aday ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde, mali yardımların kaynağını oluşturan Avrupa Birliği bütçesinden bahsedilmektedir. Bu kapsamda, Birlik bütçesinin gelirlerini oluşturan öz kaynaklar sistemi, bütçe harcamaları ile bunlara yön veren çok yıllı mali perspektifler, bütçenin uygulanması ve geleceği anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Birliğin Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerine yönelik genişleme süreci ve bu ülkelere sağlanan mali yardımların araç ve miktarlarının yanı sıra, genişlemenin hem AB hem de 2004 yılında Birliğe üye olan ülkeler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ele alınmaktadır. Ayrıca, bu ülkelerin 90'h yıllardaki ekonomik durumu ile 2000'li yıllardaki durumu temel ekonomik göstergeler ışığında değerlendirilmekte ve AB üyelik süreci ve sağlanan mali yardımlar sayesinde çok önemli ilerlemeler kaydedildiği görülmektedir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri, adaylık süreci ve sağlanan mali yardımlar ile, katılım öncesi süreç çerçevesinde ilerleyen yıllarda getirilmesi öngörülen mali yardım mekanizmaları anlatılmaktadır. Her üç bölümde de öncelikle AB'nin kendi bütçe kaynaklarından sağladığı hibe nitelikli yardımlara, daha sonra da Avrupa Yatırım Bankası tarafından sağlanan kredilere yer verilmekle birlikte, ağırlıklı olarak hibe nitelikli yardımlar üzerinde durulmaktadır. AB'nin Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerini tam üyeliğe hazırlamak üzere, kısa bir sürede oldukça önemli miktarlarda destek sağladığı görülmektedir. Topluluk ile resmi ilişkileri 1963 yılında başlayan Türkiye'ye bugüne kadar sağlanan mali yardımlar ise MDAÜ'lerin oldukça gerisinde kalmıştır. Sonuç bölümünde, yukarıdaki bölümlerde anlatılanlar kısaca özetlenmekte ve bunun yanı sıra Türkiye'nin muhtemel üyeliğinin AB bütçesi üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
in this thesis, titled as“European Union Financial Assistance to Central and Eastem European Countries and Turkey”, the financial assistance provided by the European Union (EU) to the candidate countries is discussed and a comparative assessment is made on the assistance provided to Central and Eastern European Countries (CEEC) and Turkey. Considering the fact that more than half of the EU budget is spent for the financial assistance to member states and candidate countries, the distribution of this amount is a very important issue both for the member states and candidate countries like Turkey. This thesis comprises of three chapters. in the first chapter, the EU budget, as the source of financial assistance, is described in detail. in this framework, the own resources mechanism that constitutes the revenue of the budget, the financial perspectives and expenditure of the budget, implementation and the future of the EU budget are explained. în the second chapter, enlargement process of the EU towards CEECs, the- instruments and amounts of financial assistance to these countries and the positive and negative effects of the enlargement process both for EU and the new member states are put forth. in addition, the economic situation of CEECs in 1990s and 2000s is examined in the light of main economic indicators and it is seen that important improvements have been seen in this period thanks to the pre-accession process and financial assistance provided by the EU. Finally in the third chapter, Turkey-EU reîations, the financial assistance of the EU and the new procedures to be brought in the following years within the pre-accession assistance are explained. in each section, first the grants provided from the EU budget and then the loans provided by European Investment Bank are discussed. However, the grants are emphasized in more detail during the thesis. it is seen that the EU has provided important amounts of financial assistance to CEECs in a relatively shorter period of time to prepare these countries for accession. Nevertheless, the financial assistance provided to Turkey since 1963, when forma! reîations have started, remains far behind this amount. in the conclusion, the issues discussed in the above chapters are shortly summarized and the possible effects of Turkish membership on EU budget are discussed.