Evlilik birliğinin hakimin müdahalesi yoluyla korunması
Preservation of matrimonial unity by means of judge's intervention
- Tez No: 211067
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsan hayata gözlerini açtığı ilk andan itibaren aile içerisinde yaşamaya başlar ve yaşamının büyük bölümünü aile içerisinde sürdürür. Toplumsal yaşama aile içerisinde aldığı eğitim ve terbiye ile dahil olur. Aile, taşıdığı bu toplumsal önem nedeniyle, hukuk düzenlerinin daima yakından ilgi gösterdiği bir kurum olmuştur. Dar anlamda aileyi oluşturan evlilik birliğinin korunmasında, aile bireylerinin olduğu kadar toplumun da büyük menfaati vardır. Bu nedenle, Aile Hukukunun ilk ve en önemli kaynağı olanTürk Medeni Kanunu başta olmak üzere, mevzuatımızda evilik birliğini koruyucu birçok hükme yer verilmiştir. Bu hükümlerin amacı, evlilik birliğinin yürütülmesi esnasında ortaya çıkan sorunların, boşanma veya ayrılık aşamasına gelinmeden çözülerek birliğin mümkün olduğunca devamını sağlamaktır. Çalışmamızın konusunu, evlilik birliğini koruyucu hükümlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Temel olarak üç ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde; aile, evlilik birliği ve devlet-aile ilişkisi kavramları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Türk Medeni Kanununun ?Birliğin Korunması? başlıklı 195 vd. maddelerinde yer verilen hükümler, üçüncü bölümde de aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla özel olarak hazırlanmış bulunan 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun koruyucu tedbirlere ilişkin hükümleri inceleme konusu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A humanbeing is born within a family and lives in a family. He/she becomes a part of social life with manners and values earned within the family. Therefore, the family has always been of legal significance. The society at large has also certain interest in the preservation of matrimonial unity, as well as the spouses themselves. Therefore, the legislation have numerous provisions on the preservation of matrimonial unity, starting with the foremost source of Family law; the Turkish Civil Code. The purpose of these provisions ıs to maintain the matrimonial unity in case of potential conflict and to avoid a divorce or seperation. The subject of this study is the evaluation of the provisions on the preservation of the matrimonial unity. The study consists of three main parts: starting with in detail analysis of the concepts of family, matrimonial unity and state-family interaction. Secondly, the provisions under 195th and following articles titled ?Preservation of Unity? are evaluated. Finally, the provisions with regard to preservation under Law on Protection of Family no. 4320, which was enacted specially for the prevention of domestic violence is further assessed.