Aracı kurumların hukuki sorumluluğu
Legal responsabilities of intermediaries
- Tez No: 62445
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Aracı kurumların sermaye piyasasında yardımcı kuruluşlardan biri olarak üstlendiği önemli fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonların yerine getirilmesi ve bu kurumların hukuki sorumluluğunun çerçevesinin çizilmesi gerek bu kurumlar, gerekse onlarla ilişkiye girenler ve genel olarak bütün sermaye piyasası müesseseleri bakımından son derece önemlidir. Öte yandan son yıllarda sermaye piyasası mevzuatında ve özellikle aracı kurumlarla ilgili düzenlemelerde önemli değişikliklerin yapılmış olduğu görülmektedir. 3794 sayılı Kanun ile SerPK'da önemli değişiklikler yapılmıştır. Bunun yanısıra Seri:V No: 19 sayılı Tebliğ ile yine bu alanda önemli yenilikler getirilmiştir. Yapılan değişiklikler çerçevesinde aracı kurumların faaliyet alam genişlemiş, bunun yanısıra merkez dışı örgütleri yeniden düzenlenmiştir. Dolayısıyla tezimizin konusunu aracı kurumların genişleyen faaliyet alan ve örgüt yapıları içinde hukuki sorumluluklarının aldığı yeni şeklin incelenmesi oluşturmaktadır. Aracı kurumların gelişen faaliyet alan ve örgüt yapılan ile ilgili olarak getirilen yönetmelik, tebliğiye ilke kararlan incelenirken etkin bir hukuki sorumluluk mekanizmasının ne ölçüde gerçekleştirildiği de araştırılmalı, bu konuda varsa eksiklikler tespit edilmelidir. Bir başka deyişle tezimizin amacı, aracı kurumların hukuki sorumluluklarının olan ve 'olması gereken hukuk açısından mümkün olabildiğince bütün yönleriyle incelenmesidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki tezin konusu ve amacı başlı başına aracı kurumları incelemek değildir. O halde sadece hukuki sorumluluğun tespitinde kullanılması gereken bilgilerin elde edilmesi bakımından aracı kurumların faaliyet ve yapılan ile ilgili genel açıklamalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun dışında aracı kurumların cezai sorumluluğu tezin tamamen kapsamı dışında bırakılmışın“. Ayrıca aracı kurumlarla ilgili genel açıklamaları fazla uzatmamak bakımından aracı kurumların dünyada ve Türkiye'deki tarihi gelişmelerine de yer verilmemiştir. Bu çerçevede çalışmamız sonuç bölümü bir tarafa bırakılacak olursa başlıca üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak sermaye piyasasına ve yardımcı kuruluşları değinilmiş bu çerçevede SerPK'da yer alan diğer yardımcı kuruluşlar ve bankalar ile sermaye piyasasında üstlendikleri fonksiyonlara yer verilmiştir. İkinci bölüm ise tezin çatısını oluşturmaktadır. İlk kısımda genel olarak aracı kurumların kurulma ve faaliyete geçine şartlan ve böylelikle haiz oldukları yapısal özellikler incelenmiştir. İkinci 201 ° ”nöitfT^e^kısımda ise aracı kurumların örgüt yapısı üzerinde durulmuştur. Mevzuatta yapılan son değişiklikler ile özellikle aracı kurumların merkez dışı örgütleri ile ilişkileri aracı kurumların hukuki sorumluluğunun tespitinde kullanılmıştır. Üçüncü kısımda aracı kurumun faaliyetleri incelenmiştir, özellikle son değişiklikler ile yeni faaliyet konuları ve bunlara ilişkin özel düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Dördüncü kısım ise aracı kurumların denetimi başlığını taşımaktadır. Burada da gerek dış gerekse iç denetim mekanizmaları incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Burada aracı kurumların esasen anonim şirket olmaları nedeniyle genel hükümler çerçevesindeki hukuki sorumluluğun yanı sıra SerPK ve ilgili mevzuat bakımından özellik arzeden yaptıkları faaliyet ve merkez dışı örgütlerin iç ve dış ilişkilerinden doğan sorumluluklar incelenmiştir. Bunun yanısıra denetimin sonuçlarına da bu bölümde yer verilmiştir. Bu çerçevede özellikle mali durumu bozulan aracı kurumlara karşın öngörülen tedbirler, bu duruma düşen aracı kurumun tasfiye ya da iflasının kural tarafından istenmesi bundan önceki ve şimdiki mevzuat bölümünde bulundurularak incelenmiştir. Bunun dışında aracı kurum organlarının sorumluluğuna da yine bu bölümde yer verilmiştir. ? t,-* 202
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intermediaries assume important functions as one of the assisting organizations in Capital Markets- In order to perform these functions it is extremely important to determine the legal responsibilities of intermediaries both for these intermediaries and those who are in touch with them; generally for all the capital market institutions. On the other hand, it is seen that significant modifications have been made in the Capital Markets Code and intermediaries regulations. The major modifications are those which have been made in the Capital Markets Code under the law numbered 3794 and the Capital Markets Board Regulations numbered 19. Within the frame work of these modifications. The activities of intermediaries have been increased their branches, agencies and. liaison offices have been reorganized. Therefore, the subject of our thesis includes studying the new legal responsibilities of intermediaries within their increased activities and organizational structures. When studying the regulations, notifications and board ? decisions issued concerning the increased activities and organizational staictures of intermediaries, we must also consider to what extend an effective legal responsibility mechafiizm has been realized and, if there are, deficiencies should be determined. For this reason, the goal of our thesis is to study all the existing legal responsibilities of intermediaries and determine the ones still needed. It is also necessary to state that the subject the goal of this thesis is not restricted to studying intermediaries thoroughly. General explanations concerning the activities and structures of intermediaries are needed for obtaining the necessary information required to determine legal responsibilities. The criminal liabilities and the historical development of intermediaries both in the world and in Turkey are not included in the thesis. The thesis consists of three sections. In the first section, capital markets and the assisting organizations are explained and other assisting organizations existing in Capital Markets Code, and banks and their functions in capital markets are studied. 203The second section constitutes the structure of the thesis. The conditions in regard to the foundation and operation of intermediaries are examined in the first part of this section. The relations of intermediaries with their branches, agencies and liaison offices are dwelled on in the second part. The activities of intermediaries are studied in the third part. The last part of this section has a tittle,“Inspection of Intermediaries.”The third section contains the subject of study. In addition to the legal responsibilities of intermediaries, because of being a joint stock company, their activities carried out in compliance with the Capital Markets Code and the regulations concerned, and their responsibilities resulting from the internal and external relations of their branches, agencies and liaison offices are studied. Moreover, the result of the inspections are also included in this section. Particularly the measures taken against the intermediaries whose financial situations are not good and the matters which concern the request for the liguidation and bankruptcy of the intermediaries by the board are mentioned. I tried to evaluate the bankruptcy of the intermediaries and wanting the board members to go bankrupt from the viewpoint of existing laws and the laws needed. The legal responsibilities of intermediary organs are also included in this section. 204