Sigara sektöründe reklam örnek olay: Philip Morris
Advertisement in tobacco sector sample event: Philip Morris
  1. Tez No: 140856
  2. Yazar: AHMET MATKURBANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz Günümüzde sigara sektörü çok gelişmiştir. Amerika'yı açarak eski dünyaya yeni bir dünya sunan Kristof Kolumb, ileride vereceği zararı tahmin bile edemediği yeni bir“ölüm makinesini”de beraberinde“hediye”etmiştir. Benim“ölüm makinesi”olarak adlandırdığım sigara, günümüzde her yıl 4.000.000 insanın hayatını koparmaktadır. Önlem alınmadığı takdirde ise, bu gidişle 2020 yılında dünyada 8.4 milyon kişi sigaranın kurbanı olmaktan kurtulamayacaktır. Tablonun bu kadar vahim olmasına rağmen, sigara tüketimi her geçen yıl artmaktadır. Sadece Türkiye'de her yıl 500.000 kişi sigaraya başlamaktadır. Türkiye'deki toplam sigara tiryakisi sayısı ise 17 milyon kişidir. Dünyanın dev sigara şirketleri bu sonuçlan bilmesine rağmen bazı ülkelerdeki sigara reklam yasağını da delerek tüketimi körükleyici reklam kampanyalarım sürdürmektedir. Sponsorluk hizmetleri adı altında kendi markalarım reklamlarım yapmaktadırlar. Reklam faaliyetlerinde hedef kitle olarak özellikle gençleri ve kadınları hedef almışlardır. Bu nedenle sigaraya başlama yaşı ortalama 13, 5 'tir. Bazen ise bu rakam 1 1 yaşa kadar inebilmektedir. Bu çalışmanın sonucuna göre, sigara şirketlerin yasak olmasma rağmen reklam faaliyetlerinde bulunduğunu ve sigara reklam yasağımn uygulanmadığı takdirde Dünyanın 1 numaralı sağlık sorunu haline gelen sigara tüketiminin gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde aşağıya çekilemeyeceğidir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today cigarette production has grown into an advanced sector. By opening up a new world to old with his discovery of America, Christophe Cooumbus also presented it“a death machine”damages of which he could never guess. The cigarette what I call“a death machine”takes away 4.000.000 human lives a year. If not prevented current tendency shows that by 2020 8.4 will fall victims to smoking. Despite this grave fact, cigarette consumption has been increasing. Only in Turkey, 500.000 people a year become cigarette-smokers. Total number of cigarette addicts in Turkey is 17 million. In spite of their awareness of cigarettes grace damages, huge cigarette manufacturing companies insist on their advertising campaigns in some countries at the expense of breaching legal framework. They advertise their brands under the disguise of sponsorshi. Particularly youth and women are chosen as target audience. From this follows the fact that smoking starts at an average of 13.5 years. Sometimes this is as low as 1 1 years. According to this research, cigarette companies keep on their advertising activities breaching laws; furthermore unless a strict legal framework is put into practice decreasing cigarette consumption, which has become the problem number one throughout world, in developing and underdeveloped world is not to be possible. rv