Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarının mevcut durumu ve konuyla ilgili yapılan bir araştırma
The Situation of worker health and work security practices in Turkey and a research on this subject
  1. Tez No: 140857
  2. Yazar: A. SİNAN ÜNSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
oz Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yaklaşımları, sorunları ve belirsizlikleri ortaya koymaktır. Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan tekstil işletmelerinde görev yapan yöneticilerin iş kaza|an ve meslek hastalıklarına bakış açıları, uygulamaları, tedbirler ve sahip oldukları bilgiler yapılan araştırmayla belirlenmeye çalışılmıştır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine gereken Önemin verilmesi, ulusal servetin, sağlığın, insan gücünün^ verimliliğin korunulmasi ahlanuna gelir. İş görenlerin meslek hastalıklarına yakalanmaları ve iş kazalarına maruz kalmaları küçümsenmeyecek malzeme kayıplarına, makine, araç ve gereçlerin yıpranmasma ve tahrip olmasına, üretimin azâlmasi ve gecikmesine yol açabilmektedir. Araştırma sonucunda işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili sorunların çözümüride sadece devletin değil iş görenler ve işverenlerinde büyük sorumlulukları oldukları belirlenmiştir.. ABSTRACT The aim of this study is to determine the problems, approaches and uncertainty related with thb workers' health and job security. With this study, it is aimed to determine the administrators' ideas, thoughts, applications and knowledge about work accidents and knowledge about work accidents and occupational illnesses in the textile industry operating in the industrial area in thb town of Çerkezköy in Tekirdağ. The importşıce given to job security and workers' health means' giving importance on the national wealth, health, human power and productivity. The professional illnesses atfd accidents making the workers ill and come face to face with work accidents cause a reasonable amaouht of the materials lost, machines and devices depreciated. And decreating and delaying of the production. It was found out that the state organizations as much as employers and) employees have a great responsibility cpncerning the workers' health and job security. in
Özet (Çeviri)