Bilgi teknolojilerinin organizasyonlar üzerindeki etkileri tüketici elektroniği sektöründe bilgi teknolojilerinin karar alma üzerindeki etkileri konusunda bir araştırma
The Effects of information technologies on organization research of the effects of information technologies on decision making in consumer electronics sector
- Tez No: 140861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Küresel rekabet ortamında, uluslararası pazarlarda varolabilmenin ön koşulu rekabet edebilmekten geçmektedir. Organizasyonlar için, işlem sürelerini kısaltarak maliyetleri azaltmak, üretim ve hizmet kalitesinin arttırmak, tedarikçi ve müşterilerle iş birliği sağlamak, yeni pazarlarda yeni müşterilere ulaşmak rekabet etmek için kullanılan stratejilerin ilk akla gelenleridir. Bu ortamda organizasyonların bilgiye en kısa zamanda ulaşması, işlemesi ve süratle uygulamalara dönüştürmesi gerekmektedir. Bunlar ancak bilgi teknolojisi araçlarını kullanarak mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada bilgi, bilgi teknolojileri - sistemleri temel kavram ve teknikleri - açıklanarak, organizasyonel etkileri incelenmiştir. Giriş bölümünde çalışmaya neden ihtiyaç duyulduğu, çalışmanın amaçlan tanıtılmış, kullanılan kavram ve modellerden bahsedilmiştir. Birinci bölümde; bilgi teknolojileri ile ilintili enformasyon-veri-bilgi gibi kavramların tanımları yapılarak bilginin gelişimi irdelenmiş, sanayi ekonomisinden bilgi ekonomisine geçiş incelenmiş ve bilgi teknolojilerinin tarihsel süreç içinde geçirdiği aşamalar ele alınarak organizasyonlarda kullanım alanları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bilgi teknolojilerinin organizasyonlara sunduğu olanaklar pazar yapısı, rekabet alanı ve yeni iş olanakları boyutlarıyla incelenmiştir. ikinci bölümde, bilgi teknolojilerinin organizasyonel yapı, yönetim süreçleri, iş ve insan kaynakları üzerindeki etkileri incelenmiş bu konulardaki araştırmacıların çalışmaları ve yorumları sunulmuştur. Üçüncü bölümünde, tezin amacına uygun olarak küresel tüketici elektroniği sektöründe bilgi teknolojileri ve karar alma ilişkisini inceleyen bir araştırma yapılmış, bilgi teknolojilerinin organizasyonlarda kullanım derecesi ve bilgi teknolojileri yatınmları ile merkezkaç karar yapısı arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan Türk firmaların, diğer yabancı firmalarla karşılaştırması yapılmış ve sektördeki yeri saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, bilgi teknolojilerinin organizasyonlarda kullanım alanları belirlenerek organizasyonlar üzerindeki etkileri açıklanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the global competing environment, first condition of being able to stand in the international markets is to be able to compete. For organizations, decreasing the costs by shorthening process time, increasing the quality of service and production, establishing cooperations with suppliers and customers and launching to the new customers in the new markets are among the several strategies which are used for competing. In this environment, organizations have to reach, proceed and apply information in the shortest time. These are only possible by using the information technologies equipments. In this study; general concepts and techniques of information, information technologies and systems are clarified, organizational effects are investigated. In the beginning section, motivations and aims of this study are summarized by mentioning the concepts and models used. In the first section, information technologies related concepts like data-information- knowledge are defined, transition from industry economy to information economy is investigated and usage fields are mentioned in the organizations by defining the stages of historical process of information technologies. Also the possibilities which information technologies offer to organizations are investigated under market structure, competition field and new business potentials aspects. In the second section, effects of information technologies to organizational structure, management process and business&human sources are investigated, researchers comments and findings are presented regarding the related subjects. In the third section, a research is held to investigate the relation between information technologies and decison structure in consumer electronics sector, a positive relation is determined between the usage and investment of information technologies and decentralization decision structure in organizations. Besides Turkish companies sector positions are studied to be defined by a comparison is made between Turkish and foreign companies which have joined the research. As a result, the application fields of information technologies in the organizations are defined and organizational effects are clarified. IV