TV tartışma programlarında kulis sosyolojisi (Pierre Bourdieu sosyolojisi açısından bir yaklaşım)
Backstage sociology in TV debate programs (An approach from perspective Bourdieu Sociology)
  1. Tez No: 140862
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
oz“Tv Tartışma Programlarında Kulis Sosyolojisi”( Pierre Bourdieu Sosyolojisi Açısından Bir Yaklaşım) başlıkla çalışma, tv alanının kulis çevresini oluşturan ve medya tararından sıkça talep edilen entelektüel ve simgesel seçkinlerin ekran aracılığıyla yapılandırdıkları söylemlerinin sosyolojik gerçekliği ne ölçüde belirlediği konusuna ışık tutmaktadır Çalışmada, geniş ölçüde, Fransız kültür sosyologu Pierre Bourdieu'nün sosyolojik terminolojisi içinde önemli bir yer tutârt Sembolik Kapital kavramının medya alanına yansımaları esas alınmakta ve bu bağlamda, çalışmanın savlan, bu kavramın tv tartışma programlarındaki yansımalarının somut örneklerle çözümlenişine dayandırılmaktadır. Medya alanıyla doğrudan işbirliği içindeki aydın ve simgesel seçkinler arasındaki dayanışmayı ifade eden medyatik kulis alanı, özünde, toplumsal dünyanın sınırlandırılmış, sübjektif bir temsiline aracı olmaktadır. Dolayısıyla, tv tartışma programlan içinde yapılandınlan medyatik söylemin, söz bağlamlannın ve çıkar ilişkilerinin gerisindeki aktörlerin öneminin yeniden keşfedilmesi, medya alanı içinde kurulu bulunan gizli bir suç ortaklığı ilişkileri düzenini de ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye medya ortamına Bourdieu'cü sosyoloji perspektifi açısından yaklaşmayı ve bu yolla medyatik alana çok yönlü bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. ABSTRACT In this article we talked about actors behind the debate programs in media especialy the TV. We examined the relationship based on the interests. We have talked about the approach of Bourdieu who says“Everything is social”. The aim of this research is to bring different points of view to the Turkish Media. The study is based on the reflections of the French sociologist Bourdieu' s term of symbolic capital in media. Thus, the claim of this study is being approved by the concrete examples in debate programs of Turkish media. The mediatic backstage space represents the solidiarity between the intellectuals and the symbolic elite who are directly related with media space. Hence, mediatic backstage space represents the subjective and limited vision of society. Thus, the exploration of the actors behind this mediatic discourse, and the relationship of interest that are being constructed in debate programs discloses the hidden accomplicity of media space. This study aims to propose a sociological Bourdieuen perspective pluralist point of view for the Turkish media. Ill
Özet (Çeviri)