Otel işletmelerinde performans yönetim sistemi ve bir araştırma
Performans management system in hotel companies and an investigation
  1. Tez No: 140863
  2. Yazar: BESTE ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
oz Günümüzde otel işletmeleri için en önemli rekabet unsuru kaliteli işgücüdür. Otel işletmelerinde hizmetin sunumunda en büyük rol elbette ki çalışanlara düşmektedir. Bu sebeple otel işletmesinin performansının yükselmesi için personelin performansının yüksek olması gerekmektedir. Çalışmanın amacı bir otel işletmesinde performans yönetimi sisteminin planlanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi konularının insan kaynaklan açısından incelenmesi ve mevcut durum hakkında bir bakış açısı kazanılmasıdır. Çalışma, amacı doğrultusunda üç bölümden oluşmaktadır : Birinci bölümde, otel işletmelerinin özellikleri, organizasyon yapıları ve departmanlarının yanı sıra, insan unsuru ve performans yönetiminin otel işletmeleri taşıdığı önem konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, otel işletmelerinde performans yönetimi sisteminin planlanması, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi konulan incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, beş yıldızlı bir şehir otelinde uygulanan performans yönetim sistemi incelenerek mevcut durum hakkında bir bakış açısı kazanılmasını sağlayacak veriler elde edilmiştir. Çalışmanın hem teori hem de uygulamaya sınırlı da olsa olumlu katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the most important competitive factor for the hotel companies is over qualified employees. To serve qualified serfices to customers, the most important role is on employees. Because of this, if employees show great performance on job, the hotel company can show great performance too. The aim of the study is to examine performance management system as performance planning, performance appraisal, performance development steps through human resources management in hotel companies and to give an idea about the existant situation. The study consists of three parts : The first section includes, hotel companies, their qualifications, main departments, human factor and importance of performance management system for hotel companies. Second section includes, performance management system in hotel companies as performance planning, performance appraisal and performance development through human resources management. The third and the last section includes, existance situation is analyzed by reseraching the study in a five star city hotel. It's hoped this study to provide useful supplement not only to theory but also to practice even it's limited.