Çocuklara yabancı dil eğitiminde eylem odaklı yaklaşım
Activity based approach in foreign language courses for young learners
- Tez No: 140865
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Oz Bu çalışmada çocuklara yabancı dil öğretiminde eylem odaklı yaklaşım temel alınmıştır. Yabancı dile başlama yaşının ilköğretim 1. sımf olarak belirlendiği ülkemizde, uygulamanın oldukça kısa sayılabilecek bir zaman önce başlaması göz önünde bulundurularak, çalışmanın amacı çocuklara yabancı dil öğretimi uygulamasının nasıl gerçekleştirilebileceğinin sorgulanması olarak belirlenmiştir. Çocuklara yabancı dil öğretiminin nasıl uygulanabileceğinin, uygulamayı etkileyen etmenlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğinden, bu amaç doğrultusunda niçin yabancı dil öğretimi ilköğretim düzeyinin ilk basamağında başlatılmalıdır, ne zaman başlatılmalıdır, nasıl ve kim tarafından çocuklara yabancı dil dersleri verilmelidir, farklı uygulamalar var mıdır? sorularına yanıtlar aranmıştır. Çalışmanın ağırlık noktasını, nasıl sorusu, bir diğer deyişle çocuklara yabancı dil öğretiminde izlenmesi gereken yolların belirlenmesi oluşturmuştur. Bu anlamda çocuklara yabancı dil öğretiminde, çocuğun ilgi ve gereksinimlerini gözeten eylem odaklı yaklaşım temel alınmış, bu yaklaşımı destekleyen ilke ve teknikler, örneklerle somutlaştırılmıştır. Çalışmada çocuklara yabancı dil öğretiminde eylem odaklı yaklaşım doğrultusunda sürdürülecek uygulamaların verimi arttıracağı görüşüne varılmıştır. Abstract This thesis aims at identifying the advantages of activity-based approach in foreign language courses designed for young lerarners. The main purpose of the study is to question the concept that how to realize foreign language teaching applications in the teaching process to young learners by considering the reality that the applications have recently been introduced in our country where the stage to beginn learning a forcing language has been determined as the first grade of primary education. Since the concept 'how to realize foreign language teaching applications' needs to be evalveted with the factors wich influces the applicaitons, the points such as 'why foreign language teaching needs to be introduced in primary clasrooms', 'when, how and by whom foreign language teaching must be realized' and 'if there have been different applications' are also examined within the study. Among these mentioned points, the priority is given to the concept 'how to realize the applicaitons' in other words, the ways and methods to be followed while teaching a foreign language to young learners are explored. Therfore, activity-based approach that pays regard to the needs and interests of children has been base of the study. The principles and tecniques of this approach are concretized wih some sample drills. As a consequence of the applications held in the direction of activity-based approach to teaching young learnersit is graved that productive teaching and learning situations in foreing language classes are created and foreign language learning is promoted HI
Özet (Çeviri)