İşletmenin yakın çevresi ile işletme performansı arasındaki ilişkiler ve bir araştırma
Relationships between organizations task environment and organizations performance and a study
  1. Tez No: 140866
  2. Yazar: BURCU BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz Organik bir sisteme benzeyen işletmeler, kendilerine ait çevre içinde belirli bir yere sahip olmak için onunla ilişki kurmak zorundadırlar. Çevre ile devamlı etkileşim halinde bulunan işletmelerin çevrelerinde ortaya çıkan değişim ve gelişimlerin dışında düşünülmesi olanaksızdır. Çünkü, işletmeler içinde bulundukları çevreye uyum sağlayabildikleri ölçüde yaşama ve gelişme gücüne sahip olabilirler. Tarih boyunca toplumlar, ortaya çıkan değişim ve gelişmeler içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Ancak, çağımızda değişmenin hızı ve kapsamı önceki dönemlerde görülmemiş boyutlardadır. Çok hızlı yaşanan değişim ve küreselleşme, toplumsal sistemin tüm alt sistemlerini, bireylerini ve kurumlarını etkilemekte, temel niteliği değişme ve dinamiklik olan bir çevre oluşturmaktadır. Sürekli değişim gösteren çevresel koşullar, işletmelerin faaliyetlerini zaman zaman doğrudan, zaman zaman ise dolaylı şekillerde etkilemektedir, işletmeler, içinde bulundukları hem küresel çevrenin hem genel çevrenin hem de yalan çevrenin etkilerini hissederler. Bu etkiler, bazen işletmeler için tehdit içerirken bazen yeni fırsatlar sunabilmektedir. Yöneticilerin sistematik olarak işletmenin mevcut strateji ve amaçlarım etkilemesi açısından çevrenin, özellikle de işletme üzerinde en büyük etkiye sahip olan yakın çevrenin yarattığı fırsat ve tehlikeleri izlemesi gerekmektedir. Rekabet konusunda en ayrıntılı araştırmaları gerçekleştiren Michael E. Porter, yaptığı birçok çalışma ile ülkelerin uluslararası rekabet yeteneğini yeni bir kuram içinde açıklamaya çalışmıştır. Porter' in uzun yıllar süren ampirik ve kuramsal çalışmaları sayesinde firma ve sektör düzeyindeki uluslararası rekabet gücünün tanımı ve analizi eksiksiz bir çerçeve içinde yapılabilir hale gelmiştir. Porter, yöneticilerin faaliyette bulunulan sektörü ve rakiplerini, dolayısıyla endüstri çevresindeki fırsat ve tehditleri analiz edebilmeleri için“Beş Güç Modeli”olarak bilinen bir yöntem geliştirmiştir. Bu modele göre bir endüstri kolunda rekabet kurallarım belirleyen rekabetçi güçler arasında müşterilerin pazarlık gücü,tedarikçilerin pazarlık gücü, ikame endüstrilerin gücü, potansiyel rakiplerin gücü, mevcut rakiplerin gücü bulunmaktadır. Günümüze değin yapılan çalışmalarda işletme performansım incelemek için öznel ve nesnel birçok ölçütten yararlanılmıştır. Bu çalışmada nesnel performans ölçütleri kullanılmıştır. Literatürde yapılan çalışmalarda değişik performans ölçütleri üzerinde yoğunlaşılmış olmasına rağmen çok önemli bir bölümünde değişmeyen bir ölçüt vardır ki, o da karlılıktır. Çünkü, işletmelerin en önemli amacı kar elde etmektir. Performans anlayışının gelişimi sırasında ortaya çıkan ikinci ölçüt ise verimliliktir. İşletme performansının odak noktası olan verimlilik ölçütü, tüm dünyada büyük bir ilgi konusu olan ve hızla yayılan bir kavram olmuştur. Günümüz şartlarında ortaya çıkan diğer bir ölçüt kalitedir. Kaynakların verimli kullanımım sağlayan, ürün ve hizmetlere kullanım uygunluğunu kazandıran, müşteri gereksinimlerine uygun üretim ve hizmet anlayışım egemen kılan ve böylece işletmelerin kamusal sorumluluklarım da olumlu olarak gerçekleştirmelerine olanak sağlayan bir performans ölçütü olan kalite, bu anlayış çerçevesinde gerçekleştirildiğinde işletme performansına büyük katkı sağlamaktadır. Çevre-organizasyon ilişkisi konusunda yapılan çalışmaların büyük bir çoğunluğunda çevrenin işletme performansı üzerinde etkili olduğu ileri sürülmüştür. Ancak, bu ilişkinin alüminyum sektöründeki yansıması üzerine detaylı çalışmalar bulunmamaktadır. Bu bağlamda alüminyum sektöründe işletmenin yakın çevresini oluşturan unsurlar ile işletme performans ölçütleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmada anket çalışması yapılmış, Talsad'a üye 97 kişiye gönderilen anket sonuçlarının değerlendirilmesinde korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda işletmenin yakın çevresini oluşturan unsurlar ile işletme performans ölçütleri arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca başarıyı hedefleyen firmalara öneriler getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All of the organizations, resembling to organic systems, have to contact with their environment in order to have a certain position in this environment. It is impossible to think the organizations, which interact with their environment continuously, to be out of the changes and improvements occurring in the environment. Since, organizations may have the force to live and improve as far as they adopt to the environment. Throughout the history, societies have maintained their existence within the changes and improvements. However, in our era context and velocity of the change has reached to an level that has never been exhibited before. Globalisation and the rapid change experienced, effect all the systems and create an environment whose main attribute is change. Environmental conditions, which exhibit permanent change, effect the activities of the organizations sometimes directly and sometimes indirectly. The effects not only comprise threats for the organizations, but also offer new opportunities. It is a must for the managers to keep track of the threats and the opportunities that are created by the environment, especially by the task environment due to its great effect on the organization from the view point of current strategies and aims systematically. Michael E. Porter, who has achieved the most detailed studies in the subject of competition, is a very famous researcher of today's world. Porter, has aimed to explain international competition ability of the countries in a new theory by many studies. Hereby, the definition and the analysis of the international competition force at the firm and sector level, have become achievable in a complete frame. Porter, has evolved a method known as“Five-Forces Model”which enables the managers analyze the threats and the opportunities of the sector and competitors, whereat industrial environment. According to this model, five forces including customers, suppliers, substitute product sectors, potential competitors and currentcompetitors, exist among the competitional forces that determine the competition rules in an industry branch. Until today, many subjective and objective measures have been used in the studies in order to analyze organizational performance. In this study, objective performance measures will be used. Although many researchers tend to emphasize on different measures, the literature suggests profitability to be the most common measure of organizational performance. Because, the most important aim of the organizations is to achieve profit. Second dimension that appeared during the evolution of performance understanding is efficiency. Efficiency, the focus point of the organizational performance, has become a concept that is a point of great interest and spreads rapidly among the world. The other dimension that exists in today's conditions is quality. Quality is a performance measure that ensures usage of the resources efficiently, brings usage conformity in products and services, prevails production and service understanding that suits customer requirements and so brings opportunities for the organizations to achieve responsibilities. When the quality is attained in this frame, it ensures a huge contribution to organizational performance. The literature indicates that much of the researches, focusing on environment and organizational performance, suggest environment can influence organizational performance. Surprisingly, little research exists that investigate these relationships in aluminium producing firms. The purpose of this study is to address this concern, identify the relationship between organization's task environment and organizational performance in aluminium sector. In this context, a questionnaire has been sent to 97 executives who are members of Talsad. Results of the questionnaire have been evaluated through correlation analysis. In the light of the findings in this study, relationship between components of organization's task environment and organizational performance measures were determined also the contribution of the components of the task environment on organizational performance is established. In addition, suggestions for companies requesting success have beeen presented. VI