Etkin yönetimde yaratıcılık ve yaratıcılığı geliştirmeye yönelik tekniklerin incelenmesi ve bir araştırma
Creativity in effective management and a research for the investigation of the techniques that improve the creativity
- Tez No: 140867
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
oz İşletmeler günümüzde yaşanan hızlı değişimin getirdiği sorunları aşmak ve rekabet avantajı kazanmak için daha etkin bir yönetime, dolayısıyla daha fazla yaratıcılığa ve bununla birlikte yaratıcılığı geliştirmeye yönelik tekniklere ihtiyaç duymaktadır, işletmelerde yönetim etkinliğinin artırılabilmesi ve yeniliklerin ortaya konabilmesi için yaratıcılığı geliştiren tekniklerin kullanılması gerekmektedir. Daha etkin bir yönetimin oluşturulabilmesi için yaratıcılığa gereken önemin verilmesi ve yaratıcılığı geliştirmeye yönelik tekniklerden yararlanılması ile işletmelerde etkinliğin artırılması mümkün olabilecektir. Tezin ilk bölümünde etkin yönetimin tanımı yapıldıktan ve yaratıcılıkla olan ilişkisi anlatıldıktan sonra ikinci bölümde yaratıcılık ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve "etkin bir yönetimi oluşturmak için yaratıcılığı geliştirmeye yönelik tekniklerin nasıl uygulanacağı etraflıca anlatılmıştır. Son bölümde yer alan ve anket yöntemiyle hazırlanan uygulama çalışmasının ardından tez çalışması sonuçlandırılmıştır. ABSTRACT The enterprises in today's world require a more effective management and also in order to solve the problems that the changes in technology bring and to gain advantage in competition with rivals creativity is more important than ever and the techniques that improve the creativity are much more used than before. The creativity techniques have to be used to increase the effectiveness of management and finally to put forward many innovations in the enterprises. By using the techniques to help improve the creativity and by the help of creativity itself it would be possible to increase the effectiveness of the enterprises. In the first part of this paper you will be informed about effective management and the relationship between effective management and creativity and then in the second part, the meaning of creativity and in order to create an effective management how will the creativity techniques must be used will largely be explained. After the third part where an inquiry will take place, this paper will be resumed.
Özet (Çeviri)