Kamu mallarında bedavacılık sorunu ve çözüm önerileri
Free rider problem in public goods and solution suggestions
- Tez No: 140880
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Bu çalışmada; tam kamusal malların dışsallık ve hizmetin bedelini ödemeyenin hizmetten mahrum edilememesi gibi özellikleri nedeniyle, üretimlerinin optimum düzeyde gerçekleştirilebilmesinin ve bedelinin yararlananlara ödetilmesinin yolları aranacaktır. Ancak, insanoğlunun bedelini ödemeden herhangi bir mala ve faydaya kavuşma isteği, bir başka deyişle; bedavacılık güdüsü baskın olduğundan uygulamada bir takım zorluklar yaşanmaktadır. Gerçekten bireyler kamusal mal ve hizmetlerden mümkün olduğunca az vergi ödeyerek ya da hiç ödemeden yararlanma yoluna gitmektedirler. Tezimizde; bedavacılık sorunu ana hatlarıyla belirlendikten sonra, bu soruna çözüm olarak önerilen, tercih açıklatma mekanizması olarak adlandırılan bir yönteme yer verilecektir. ABSTRACT Public goods have two distinct aspects; nonexcludability and nonrivalrous in consumption. Because of these properties, it is rather difficult to decide on the optimal quantitiy of the public goods production. As the individuals do not will to contribute the cost of the public goods when she or he hopes that someone else will bear the cost instead, then the free rider problem arises. In fact the individuals have an incentive to behave strategically and to understate their own preferences and benefit from the public goods without paying for. After the the free rider problem is defined then a solution named as demand revealing mechanism offered as a solution to the free rider problem, will take place in our study.
Özet (Çeviri)