Sivil toplum kuruluşlarında stratejik yönetim süreci ve sivil toplum kuruluşlarında stratejik yönetim faaliyetlerinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
Strategic management non-governmental organizations and a field study for establishing strategic management in non-governmental organizations
  1. Tez No: 140881
  2. Yazar: GÜLEN UTKU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Ill OZ Hızla değişen günümüz şartlarında, bilgi ve iletişim teknolojilerin gelişimi, küreselleşme ve demokratikleşmenin de etkisiyle sivil toplum kuruluşlarının önemi ve üstlendiği roller giderek artmaktadır. Sivil toplum kuruluşların artan etkinlikleriyle doğru orantılı olarak, yönetim anlayışları ve uygulamalarının da gelişmesi ve profesyonelleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle değişen ve farklılaşan bir çevrede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşların amaçlarına ulaşmalarında ve başarılı olmalarında, stratejik yönetim yaklaşımı önemli bir araç olabilecektir. Türkiye'de sivil toplum kuruluşlannm yönetsel faaliyetlerinin ve stratejik yönetim sürecine ilişkin düşünce ve eylemlerin araştırılması ve sonuçlarının sivil toplum kuruluşlannm etkinliğini ve başarılarını arttıracak şekilde sunulması, sivil toplum kuruluşlannm gelişimi açısından önemli olacaktır. ABSTRACT The fast pace of progress in information communication technologies and the growing effects of globalization and democratization have extended the duties and importance of Non-Governmental Organizations. The increase in the productivity of Non-Governmental Organizations necessitates more professional management approaches and improvements in execution efficieny. Therefore, in today's everchanging world, Non-Governmental Organizations could greatly benefit from the strategic management approach in order to reach their missions and goals. To explore the thoughts and actions of Non-Governmental Organizations in Turkey regarding their management processes and specifically the strategic management approach is a very valuable scientific reseach area. This is a presentation of the research, analysis, and results on this topic. These results can help the development of Non- Governmental Organizations in Turkey by improving their efficieny and success.
Özet (Çeviri)