Dijital medya ile değişen haber tüketim tercihleri ve haber doğrulama davranışları üzerine bir araştırma
A research regarding changing preferences on news consumption by digital medi̇a and news confirmation actions
  1. Tez No: 600059
  2. Yazar: TUFAN ALİ YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, gelişen yeni teknolojiler ile insanların hayatına giren dijital medya araçlarının, insanların medya içeriklerini tüketimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ortaya çıkan yeni iletişim biçimlerinde, kullanıcıların sürece ne ölçüde dahil olduğu araştırma kapsamında yer almaktadır. Çalışmada ayrıca kullanıcıların geleneksel medya araçları ve dijital medya araçlarını ne sıklıkla kullandıkları ve araçlarla kullanıcılar arasındaki güven ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, internetin dünyada ve Türkiye' de ortaya çıkış süreci aktarılmakta, internet ile ortaya çıkan internet gazeteciliği kavramı açıklanmakta, dünya ve Türkiye'de ki ilk uygulamalarından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, yeni iletişim teknolojilerinin merkezinde bulunan sosyal ağlar ve özellikleri değerlendirilmekte, yeni süreçte oraya çıkan farklı dinamikler belirtilmektedir. Üçüncü bölümde, geleneksel medyada var olan yalan haber kavramından bahsedilmekte ve ilk örneklerine yer verilmektedir. Geleneksel medyadan, dijital medyaya taşınan yalan haberlerin; ortaya çıkmasında etkili olan faktörler incelenmekte ve etkileri ortaya konulmaktadır. Yalan haberin ortaya çıkışı ve yayılması sürecinde, internet gazeteciliğinin ve sosyal ağ uygulamalarının etkilerinden bahsedilmektedir. Kullanıcılar tarafından paylaşılan ve doğrulanamamış içeriklerin doğrulamasını yapan haber doğrulama sitelerinin ortaya çıkışı ve Türkiye'deki uygulamaları anlatılmaktadır. Geleneksel iletişim yöntemlerinde önemli bir konu olan medya okuryazarlığı konusunun, yeni medya araçları ile yaşadığı dönüşümden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde ise, kullanıcıların değişen medya kullanım alışkanlıklarını ölçümlemek için uygulanan anketin sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of digital media tools, which came into people's lives with developing new technologies, on people's consumption of media content were investigated within the scope of the study. To which extent the users are involved in the emerging new forms of communication is part of the research. Furthermore, how often users use traditional media tools and digital media tools and the trust relationship between tools and users were aimed to be put forward. In the first part of the study, the emergence process of Internet in the world and in Turkey is revealed, the concept of internet journalism which is appeared with the internet is explained, and the first applications in the world and in Turkey are mentioned. In the second part, the social networks which are at the centre of the new communication technologies and their characteristics are evaluated and different dynamics emerging in the new course are pointed out. In the third section, the concept of fake news which is present in the traditional media is mentioned and the first examples are given. Factors influencing the emergence of fake news transferred from traditional media to digital media are examined and their effects are revealed. In the process of the emergence and spread of fake news, the effects of internet journalism and social networking applications are specified. The emergence of news verification sites that verify the unverified content shared by users and their applications in Turkey are clarified. The transformation of media literacy, which is an important issue in traditional communication, with new media tools is pointed out. In the fourth section, the results of the questionnaire applied to measure the changing usage habits of the users are evaluated.