1982 Anayasası'nda yürütme organının düzenleyici işlem yapma yetkisi
Authorithy of the regulatory operation of the executive branch in the Constitution of 1982
  1. Tez No: 140898
  2. Yazar: SUAT SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz“1982 Anayasasında Yürütme Organının Düzenleyici İşlem Yapma Yetkisi”başlıklı bu Yüksek Lisans çalışmasında, Parlamenter Demokratik sistemlerde asli olarak yasama organına ait olan düzenleyici işlem yapma yetkisinin, yürütme organı tarafından kullanılması 1982 Anayasasındaki düzenleniş şekliyle ele alınmıştır. Ancak belirtmek isterim ki bu çalışma yalnızca, anayasal düzenleme çerçevesinde mevcut uygulamayı özetleyen bir çalışma değildir. Doktrindeki farklı görüşler çerçevesinde ele alınan konunun tartışmalı noktalan incelenmiştir. Çağdaş devlet anlayışı devletin görevlerinin giderek artmasına sebep olmuştur. Yasama organı tarafından belirli süreçlerden geçirilerek çıkarılan kanunlar, toplumun hızlı ve etkin bir şekilde çözülmesi gereken sorunları karşısında yetersiz kalmıştır. Bu durum yürütme organının da düzenleyici işlemler yapmasını gerektirmiştir. Bu çalışma parlamenter demokratik sistemlerde asli olarak yasama organına ait olan düzenleyici işlem yapma yetkisinin yürütme organı tarafından da kullanılmasının kaynağını, uygulamasını ve sınırlarını 1982 Anayasasındaki düzenleniş biçimiyle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis“Authorithy of the Regulatory Operation of the Executive Branch in the Constitution of 1982”deals with the authority of regulatory operation at the executive branch within the frame of Constitiution of 1982. But I want to emphasize that the thesis is not only summary of the current implementations that based on Constitution but also making a sign of the contraversary points of doctrine. The intelligence of the modern state has required increasing of the duty of state. It wasn't enough validity law to cope with daily social problems. Under this circumtances executive branch have been enforced owing to increasing of the social demands since beginning of the 1980s. The basic aim of this thesis is to find out the researches, implementations, limits and the purposes of the authority of the regulary operation of executive branch that essentially it has been used by parliament in parliamentary and democratic systems. I,)"