Kamu maliyesinde yüksek denetim ve Türkiye'de Sayıştay'ın klasik denetimi
Supreme auditing in public finance and the Turkish court of accounts' regularity Auditing in Turkey
  1. Tez No: 140903
  2. Yazar: RECEP EMRE ERİÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Günümüzde kamu mali yönetiminde saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun önem kazanması ile birlikte denetim kavramına olan ihtiyaç artarken, yüksek denetim kurumlarının görev ve sorumluluk alanları da önemli ölçüde genişlemiştir. Tezin birinci bölümünde; kamu mali yönetiminde denetim kavramının amacı, gelişimi, türleri ve standartları incelenmiş, ayrıca geleneksel kamu yönetimi ve gelişimi ile yeni kamu yönetimi anlayışının temel unsurlarına değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde; kamu mali yönetiminde yüksek denetimin gelişimi ve bazı ülkelerdeki yüksek denetim uygulamaları incelenmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise; Türkiye'de Sayıştay'ın Denetimi başlığı altında, önce Türk Sayıştayfnın tarihsel gelişimi, anayasal konumu, teşkilat yapısı, görev ve yetkileri, uyguladığı denetimin niteliği ve kapsamı açıklanmış, daha sonra ise Sayıştay denetiminin etkinliği ve temel sorunları ile sözkonusu sorunların çözümüne ilişkin önerilere yer verilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT Within the recent increase in the importance of transparency and accountability in public financial management and the accompanying need for more auditing, the mandate of supreme audit institutions has significantly expanded. The first chapter of this thesis examines the purpose, evolution, types and standards of audit in public financial management. It also touches upon the concept and evolution of classical public management as well as the basic principles of new public management. The second chapter attempts to overview the development of supreme auditing in public financial management and the practices of supreme auditing in some countries. The third chapter of the thesis overviews the Turkish Court of Accounts under the title of Supreme Audit in Turkey. In this context the historical development of the Turkish Court of Accounts, its constitutional status, organisational structure, mandate and the type and scope of the auditing function that it performs are examined. The thesis concludes with a number of observations about the effectiveness and basic problems of the Turkish Court of Accounts and seeks to provide some suggestions concerning these issues.
Özet (Çeviri)