Televizyon haber bültenlerinde gerçekliğin sunumu ve gündemle ilişkisi
  1. Tez No: 140906
  2. Yazar: GÜLFEM GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
öz Bu çalışmanın temel konusu televizyon haberlerinde gerçekliğin sunumu ve gündemle ilişkisinin araştırılmasıdır. Televizyon haberlerinde gerçeklik, görüntülerin oluşturduğu, sunulan bir gerçekliktir. Televizyon haberlerinde kaydedilen görüntüler, sesler, kullanılan diğer tüm teknik unsurlar (öğeler), izleyiciyi olayın zaman ve mekanına götürerek, o ana ilişkin görgü tanıklığı yapmasını sağlamaktadır. Temelde kullanılan tüm görsel ve anlatı unsurları, ikna etme, inandırma, güven duygusu sağlama kısaca gerçekliğe benzeme amacıyla yeniden üretilmektedir. Kanalların farklılığı görsel-teknik kullanımı etkilememektedir. Yapılan araştırmada farklı kurum ve kimliklere sahip kanalların Samanyolu, SHOW, TRT-1 televizyon kanallarının ana haber bültenleri, aynı tarihlerde incelenerek Teun A. Van Dijk'in ve lan ConnePin gerçeklik sunumu üzerine belirledikleri stratejik çözümleme ve yöntemleri yardımı ile çeşitli sorular belirlenmiştir. Çıkarılan sorular, seçilen kanalların, haber bültenlerinde sınanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda birinci bölümde gerçeklik olgusu iletişim sürecinde modeller yardımı ile açıklanırken, ikinci bölümde haber-gerçek-gündem ilişkisi açıklanmış, üçüncü bölümde de televizyon haberlerinde gerçekliğin sunumunu gerçekleştiren görsel ve anlatısal stratejiler kuramsal olarak verilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme bölümünde ise, toplanan bulgular SSPS veri analizi ile tablolaştırılıp, somut veriler olarak gerçeklik sunumu ispatlanmaya çalışılmıştır. ABSTRACT This study aims to investigate the presentation of reality and its relation with agenda in TV news bulletins. The reality in TV news, made up by images, is a presented reality. The images, sound and all the other technical elements (factors) aim to present witness to the spectators on that specific event, by taking them, to time and space of the event. Basically, all the visual and narrative elements used, are reproduced to persuade, to convince and to win confidence, that is, to resemble reality. In the study conducted, prime time news bulletins of three TV channels with different institutional structures and characters, namely Samanyolu, SHOW and TRT-1, were investigated for the same span of time and a number of questions were designated making use of Teun A. Van Dijk's and Ian Connel's theory of strategic analyses and methods on the presentation of reality. The questions designated were then tried to put to test in the news bulletins of these selected TV channels. Along the lines explained above, the first part of this study tries to explain the phenomenon of reality on the process of communication by making use of models. The second part is dedicated to the explanation of the relation between news, reality and agenda, while in the third part, visual and narrative strategies, which fulfill the presentation of reality in TV news, are explained theoretically. Finally, in the evaluation section, the data gathered were transformed into tables by SPSS data analysis system, thus the presentation of reality was attempted to be proved using concrete datum. m
Özet (Çeviri)