Dinler ve şiddet ilişkisi: 11 Eylül örnek olayı
Relationship between the religions and violence: The case study of 11 September
- Tez No: 140907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET Ö. ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Şiddet ve terör eylemlerini yapanlar, bu eylemlerine taraftar kazanmak ve etkenliklerini arttırmak istiyorlarsa belli bir zümrenin gözünde meşrulaşmak zorundadırlar. Günümüzde bu meşrulaşma işleminin sağlanmasında kullanılan en önemli araç 'din'dir. Tezimizin ilk bölümünde: şiddet ve terörün analizini yaparak, terör türlerini açıklayıp, bu kavramların iyice anlaşılmasına çalıştık. İkinci bölümde, farklı dinlerin şiddet ve terör ilişkilerini tarihsel bir perspektif ile sunmaya çalıştık. Bu dinlerin 'kutsal savaş' kavramına nasıl yaklaştıklarını incelemeye çalıştık. Tezimizin üçüncü bölümünde ise, İslam dini adına şiddet ve terör uygulayanların etkilendikleri düşünürleri tanıtıp, İslam dini ile ilişkilendirilen cihad, darül harp, şehadet kavramlarım açıklamaya çalıştık. Bu bağlamlarda, tarihin en önemli terör eylemi olan ve günümüzdeki uluslararası siyasetleri ve dünya düzenim etkileyen 11 Eylül olayım detaylıca incelemeye çalıştık. Tüm bu artırmalarımızda şu sonuca vardık ki; 'din'in bu konuda bir araç olması, 'din'in aynı zamanda amaç da olduğu anlamına gelmez. Terör eylemlerinin durdurulmasını isteyenler 'araç'ta takılıp kalırsa 'amaç'ı görmekte zorlanırlar. Bu ise terör eyleminin gerçek niteliğini tanımamızı ve terörü önlememizi engeller. Bunun için terör eylemini işleyen grupların tarihi, sosyolojik ve ekonomik analizlerinin yapılması, siyasi bağlantıların deşifre edilmesi gerekir. Ancak böyle detaylı bir çalışma ile terörün gerçek amacına ulaşabiliriz. Yaşadığımız tüm terör olaylarım 'dini terör' olarak tek tip bir açıklamayla anlamaya kalkmak yanıltıcı olacaktır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The people who perform the acts of violence and terror need to have a kind of legitimization from their environments in order to gain supporters and to have stronger effects. In our era, 'religion' is the most important aparatus used to gain approval for violence and terror acts. In the first section of our thesis, we analized the terms 'violence' and 'terror' and gave definitions for different kinds of terror acts in order to clarify the meanings. In the second part of our thesis, we tried to present the relationship between violence and different religions and how these religions legitimize violence for their so called 'holy wars'. In the third section of our thesis, we introduced the islamic philosophers who influenced the people performing terror and violence with their ideas in Islamic religion. Then, we gave definitions for the terms 'Jihad', 'Darül Harb' and 'martyrdom' which have significant effects on Islamic violence. With those terms in mind, we tried to examine the biggest terror event ever, 11 September, in details since it is very important for international and political relations in the world. At the end of our research, we can conclude that; there is a great difference between religion's being a 'means' or a 'goal'. If the people who try to stop the terrorist acts cannot see this seperation, they will not be able to see the real 'goal' of those acts and will not be able to stop them. If we want to avoid the terrorist events, we need a deeper analization of the events including historical, sociological, and economical aspects. It would be very misleading to label a terror event we live today as simply 'religious terror', in reality they may have deeper traces. IV