Televizyon yayıncılığında çift dil ve çift kültür uygulaması: Arte televizyonu örneği
The Example, ARTE TV, of applying bilingual and biculture in televisyon broadcasting
  1. Tez No: 140905
  2. Yazar: CENK DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
öz Bu çalışmada çift dil, çift kültür yayıncılığı kapsamında yayın yapan ve bu açıdan yayıncılık alanında önemli bir örnek oluşturan ARTE televizyonu incelenmektedir. Çalışmamızda dil ve kültürün birbiriyle olan ilişkileri tanımlanmış, ardından kültür temalı yayın türü olan kültürel televizyon incelenmiştir. ARTE televizyonunun iki ortağı olan Almanya ve Fransa'da televizyonun kurumsal tarihi anlatılmıştır. Fransa ve Almanya'nın tarihteki bölgesel mücadeleleri incelenmiş, ARTE'nin yapısı anlatılmış ve siyasi kararlara paralel olarak oluşan yeni yayın politikalarının neler olduğu açıklanmıştır. Varılan sonuç: ARTE'nin Fransa ve Almanya arasındaki siyasi yakınlaşmanın kültürel boyutta olmasını sağlayan ve iki ülke toplumları arasında yakınlaşma zemini hazırlayan bir televizyon olduğu; Fransa ve Almanya'nın yeni aldıkları kararlarla birleşme sinyallerini verdikleri son dönemde ARTE'nin Fransalmanya merkezli bir“Birleşik Avrupa”ruhunu yansıtmaya çalıştığıdır. ABSTRACT In this study the ARTE TV, which is a very important example by broadcasting in the frame of double language and double culture, is studied. In our study, first of all the relationship between language and culture is defined,then with the broadcasting generalist and tematic, cultural television based on culture is studied in Germany and France, the two associates of ARTE TV, the institutional history of tv is told.because ARTE has an important cultural place in France in this study the French part of ARTE is studied. So the place of TV according to France is mentioned. After that the establishment of ARTE coming from the peace after the regional struggles between France and Germany in the history is evaluated. Then the structure of ARTE, its programmes, working style are examined and the new broadcasting policies parallel to political decisions are explanied.The result of this study: ARTE moves the political approach to cultural area and helps the publics of both countries to be closer. With the new decisions of Germany and France to be union ARTE tries to reflect United Europe. m
Özet (Çeviri)