Hizmet pazarlamasında, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti, bankacılık sektöründe örnek bir uygulama
Service quality and customer satisfactions in the service marketing
- Tez No: 140956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Günümüzde artan rekabet, hizmet veren firmaları daha kaliteli hizmet vermeye zorlamaktadır. Müşteri odaklı, tüketici istek ve ihtiyaçlarım karşılayan firmaların rekabeti sağladığı ise bir gerçektir. Hizmet sektöründeki tüm firmalar gibi bankalar da, artan rekabet karşısında iyi ve kaliteli hizmet sunmak zorundadırlar. Bir işletmenin başarısı, hizmet fonksiyonunun ne kadar iyi olduğuna değil, müşterinin o fonksiyondan beklentilerinin ne ölçüde karşılandığına bağlıdır. Buda bir bakıma verilen hizmetten ne kadar memnun olunduğunun ölçüsüdür. Rekabetin giderek kızıştığı bir ortamda bankalar açısından güçlü olmanın tek yolu ise yapılan araştırmamızda da görüldüğü gibi sunulan hizmetin niteliğini iyileştirmek veya rakiplerin sunduğu hizmete göre farklılaşmayı kabul etmekten geçmektedir. Sonuç olarak rekabetçi ve sürekli gelişen bir toplumda bankacılık işlemlerinin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi ancak modern bir pazarlama anlayışı ile sağlana bilinmektedir.Buradaki en büyük amaç ise modern, kaliteli ve müşteri odaklı hizmet politikasını müşteriye en iyi sunmanın yolunu bulabilmektir. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY Increasing competition in today's business world forces organisations towards providing their customers with better services. It is a fact that customer oriented firms that meet customers' needs and requirements can provide competition. Banks, like any other firm in service sector should provide better and qualified services in the face of fierce competition. The success of a firm stems from the extent in which it meets needs of customer rather than how good its service function is. The only way for firms to stand strong in this increasingly competitive environment is to improve the quality of service provided and differentiate it from those of customers. In conclusion, to conduct banking services effectively in a competitive and continuously evolving society can only be achieved through application of modern marketing mentality. The biggest objective here is to find the best way to provide customers with modern, customer oriented, qualified services. 135