Kakaiyye hareketi
Kakaiyya movement
  1. Tez No: 140962
  2. Yazar: ALI ZEYNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Zeynel, Ali, Kakaiyye Hareketi, Yüksek Lisans tezi, Danışman : Prof. Dr. Hasan ONAT, 70 s Kakaiyye Hareketi isimli tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte metot ve kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kakaiyye kavramı, Kakaiyye ile ilişkilendirilen Nusayrilik, Bektaşilik, Kızılbaşlık ve Şebek gibi bir takım dini oluşumlar ile Kakaiyye'nin ortaya çıkışı ve teşekkülü hususu ele alınmıştır. İkinci bölümde, Kakaiyye'nin inançları, ibadetleri, dini mertebeleri ve adetleri işlenmiştir. 58
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zeynel, Ali, Kakaiyya Movement, Master thesis, Advisor : Prof. Dr. Hasan ONAT, 70 p. The thesis titled“Kakai Movement”consists of an introduction, two chapters and conclusion. In the introduction, the information about the method and sources of thesis has been given. In the first chapter, the concept of Kakaiyya and some religious formations associated with Kakaiyya such as Nusayriyya, Baktashiyya, Kizilbashes and Shabak, and second, the emergence of Kakaiyya and its formative period have been dealt with. In the second chapter, beliefs, worships, religiuos hierarchies and customs of Kakaiyya have been discussed. 59