Developing a syllabus for the fourth and fifth grades of state schools in Turkey
Türkiye'deki devlet okullarında 4. ve 5. sınıflar için müfredat geliştirme
  1. Tez No: 140966
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Başlığı“Developing a Syllabus for the Fourth and Fifth Grades of the State Schools in Turkey”olan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, çalışmaya temel oluşturan unsurları, çalışmanın amacım, çerçevesi ve sınırlılıkları ile çalışmanın varsayımlarını içermektedir. İkinci bölüm, çocukların öğrenci olarak tanımlarını ve onların biyolojik, bilişsel, ve duygusal özelliklerini kapsamaktadır. Bu bölüm aynı zamanda program geliştirmenin ne olduğunu açıklamakta, yaklaşımları sunmaktadır. Ayrıca izlence tipleri, izlence formadan ve dil öğretim materyallerini incelemektedir. Üçüncü bölüm çocukların öğrenci olarak özelliklerini, Çoklu Zeka Kuramı ve Öğrenme Stilleri Kuramım irdelemektedir. Ayrıca güdü (motivasyon) ve ders planlama ilkeleri bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölüm mevcut program ve izlenceleri ve bunlara uygun olarak düzenlenmiş materyalleri incelemektedir. Beşinci bölüm, 4. ve 5. sınıflar için izlence önermekte ve önerilen izlenceye örnek unite sunmaktadır. Altıncı ve son bölüm çalışmanın genel özeti ile sonuçlarını kapsamaktadır. Mevcut çalışmanın bir adet eki vardır ve bu ek Talim Terbiye Kurulu tarafından Kabul edilmiş olan mevcut program ve izlencedir. Önerilen izlence gerçekçi amaçlar içermekte; Avrupa Dil Pasaportu' nda belirtilen öğretim düzeylerine uygun hedefler sunmaktadır. Önerilen program çocukların biyolojik, bilişsel, sosyal ve duygusal özellikleri göz önünde bulundurularak uygun öğretim metotlarına gore düzenlenmiştir. Tema, dil becerileri, bağlam, işlevler, yapılar, sözcükler ve telaffuz, ve iş/görev hedefleri olan bu program tutarlı ve bütünlük arz eden bir şekilde düzenlenmiştir. Örnek üniteler çocuklara hitap eden ve daha etkili öğrenmeyi sağlayabilecek özellikler taşımaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study“Developing a Syllabus for the Fourth and Fifth Grades of the State Schools in Turkey”has six chapters. The first chapter covers the background, aim, scope and limitations, and assumptions of the present study. The second chapter, Review of Literature, contains information about the definition of young learners, and their biological, cognitive and affective characteristics. The same chapter includes the definition of course design, approaches to course design, types of syllabus, syllabus formats and ELT materials. Chapter 3 deals with the characteristics of young learners, covers Multiple Intelligences Theory and Learning Styles Theory, motivation, and the principles of planning a lesson for young learners. The fourth chapter displays and analyzes the present syllabus and materials. Chapter 5 provides a suggested syllabus for the 4th and 5th grades. It also covers a sample unit for each. Chapter 6 is designed for the summary and conclusion. The present study has an appendix which is the curriculum designed by Talim Terbiye for the 4th and 5 grades. The suggested syllabus sets appropriate and realistic program goals. It has coordination and articulation across levels of instruction as it is designed in line with the levels mentioned in ELP. It encourages appropriate teaching methodologies for young students considering their biological, cognitive, social and affective characteristics. It is designed as a mixed type syllabus; hence, it covers topics, skills, contexts, functions, structures, vocabulary and pronunciation, and tasks. The objectives follow' a parallel wording, which makes the task of understanding and applying easier. The sample units based on the suggested syllabus are likely to appeal to young learners and guarantee more effective learning. Ill