Türkiye'de polisiye roman: Osman Aysu romanları
Dedective novel in Turkey: Novels of Osman Aysu
- Tez No: 140965
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET“Türkiye'de Polisiye Roman: Osman Aysu Romanian”adlı bu tezin konusu Osman Aysu'nun romanlarının incelenmesidir. BarTda kent yaşamının karmaşık ilişkilerinin sonucunda ortaya çıkan ve gelişen polisiye roman, zamanla toplumsal hayatta yaşanan değişimlere ayak uydurmuş ve böylece de yeni alt türleri ortaya çıkmıştır. Fransız Devrimi döneminde gotik roman ile başlayan bu süreçte, kentleşme, adalet-yargı-emniyet gibi örgütlerin kurulmasıyla dedektif hikayeleri yazılmıştır. Burada romanın amacı cinayetin kim tarafından ve neden işlendiğim aydınlatmaktır. Daha sonraları Dünya Savaşlarının etkisiyle romana giren casusluk, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm dünyada yaşanan değişim ve Soğuk Savaş'm da polisiye romanı etMlemesiyle romanda ileri teknoloji ürünlerinin ve güçlü bir örgütlenmenin desteğini arkasında bulan“yeni casusların”hikayeleri anlatılmaya başlanmıştır. Ancak bu dönem casusların istihbarat ve operasyon maceralarının yam sıra romanda ekonomik, kişisel ve politik çıkarlar sonucu işlenen suçlar da konu edilmiştir. Türkiye'ye polisiye romanlar Osmanlı döneminde, Batı türü bir kent-yaşam ve ilişkiler sonucundan daha çok, Batılı toplumlar ile Osmanlı İmparatorluğunun iHşküerinin artması ve Osmanlıda Batılılaşma hareketlerinin başlamasıyla birlikte, ilk olarak çeviriler yoluyla gelmiştir. Daha sonra pek çok yerli yazar telif eserler de yazmıştır. 1980 sonrası yaşanan toplumsal değişim ve gelişmeler sonucunda polisiye romanların çeviri veya telif eserler ile okura ulaştırılmasında bir artış gözlenmektedir. Osman Aysu da 1980 sonrası dönemde eser vermeye başlamış (1994) ve Batılı yazarların romanlarım iyi analiz etmesi dolayısıyla da başardı uyarlamalar yazmıştır. Aysu'nun uluslararası olayları konu alan romanları gerçek anlamda thriller türünün örnekleridir. Bu romanlar, tıpkı türün geliştiği ve dünyaya yayıldığı A.B.D. edebiyatında olduğu gibi, teknoloji ve güçlü bir örgütün desteğini arkasında bulan casusların veya onlarla işbirliği yapan kişilerin hikayelerim anlatmaktadır. Aysu'nun bunlar dışındaki romanları ise thriller öğelerinden yararlanmakla birlikte, bu türe dahil edilemeyecek, çeşitlilik gösteren yapıtlardır. Yazar, romanlarında içindebulunduğu toplumun ve kültürün de öğelerini irdeleyerek, polisiyenin Türkiye'deki uyarlamalarını yazmaktadır. 145
Özet (Çeviri)
RESUME This thesis, named as“Detective Novel İn Turkey: Novels of Osman Aysu”is studying the novels of Osman Aysu. The detective novel, which aroused and developed in West as a result of the complex relations of urban life, became adapted to the changes of social life in time; thus its new types have emerged. In this process, which started with the gothic novel during the French Revolution, detective novels were written as a result of urbanization and with the establishment of such organizations as justice, judgement and security. Here the novel's aim is to clear up who committed the murder and why he committed. Espionage entered into novel as an influence of the world wars. The changes that have occurred all over the world after the Second World War and the impact of the Cold War on detective novels,“new spy”stories which found the support of advanced technology products and strong organizational structure in the novel began to be told. However during this period both the intelligence and operational adventures of the spies and the crimes that are committed with the aim of economic, personal and political interests were treated. The detective novel first came to Turkey through translations of Western detective novels with the beginning of the Westernisation process in the Ottoman Empire and the increased relations between the Empire and Western societies, not as a result of Western urban life and relations. Later on lots of local writers made original works. As a result of the changes and progress in social life after 1980's it's observed that detective novels either translation or original work presented to readers have increased in Turkey. One of the Turkish writers called Osman Aysu started to write detective novels after 1980's (1994) and because he analyses Western writers' novels well he wrote successful adaptations. Aysu' s novels, which discuss international occasions, are the examples of thriller novels. These novels, just like in American literature where thrillers were developed and spread out the world, tell the story of spies or their collaborators who get support from technology and strong organizations. The other novels of Osman Aysu are various and include some of the elements of thrillers, but cannot be specified as thrillers. The writer examines the Turkish society and culture in his novels and writes the adaptations of detective novels in Turkey.