Implications of sofware piracy on social welfare
Yazılım korsanlığının sosyal refah üzerine etkileri
- Tez No: 140983
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yazılım Korsanlığının Sosyal Refah Üzerindeki Etkileri Banş Çevik Bu çalışmada yazılım korsanlığını önlemek için seçilen politikaların, yazılım üreticilerinin ve tüketicilerin refahı üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik kalkınma için fikri mülkiyet haklanmn önemi tartışılmaktadır ve yazılım korsanlığı bağlamında Türkiye'deki fikri mülkiyet haklan ele alınmaktadır. îkinci bölümde yazılım korsanlığını engellemek için kullanılan politikaların refah etkilerini incelemek için teorik bir model geliştirilmektedir. Karlanm maksimize etmeye çalışan iki firma ve devletten oluşan teorik model içinde sosyal refahı maksimize eden optimum fiyat düzeyleri, denetleme ve ceza seviyeleri araştınlmaktadır. Analitik sonuçlar bulunduktan sonra model simule edilerek denge durumu bulunmuştur. Yetersiz koruma politikalan altında fırmalann tekel fiyatlarım seçtiklerini ve bunun da tüketicilerin refahını minimize ettiği görülmektedir. Devletin caydırıcı denetleme ve ceza seviyeleri belirlediğinde fırmalann rekabetçi fiyatlar seçecekleri ve tüketicilerin iki yazılım paketinden birini satın alacaklan görülmektedir. Çalışmada aym zamanda caydıncı denetleme ve ceza seviyelerinden oluşan bir parametre kümesi seçildiğinde, bu küme içindeki her denetleme ve ceza seviyesi kombinasyonu için devletin yazılım korsanlığını engellemekle kalmayıp toplam refahı değiştirmeden de refahı tüketiciler ve üreticiler arasında yeniden bölüştürebildiği gösterilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Implications of Software Piracy on Social Welfare by Bans Çevik This study analyses the effects of software piracy protection policies on welfare of producers and consumers. In the first part of the study we discuss the importance of intellectual property rights for economic development and focus on the intellectual property protection in Turkey regarding software piracy. In the second part we develop a theoretical model to analyse the welfare effects of software piracy protection policies. In a set-up with two price-setting, profit-maximizing firms and a government, we investigate the optimal level of prices, monitoring rate and penalty that maximize the social welfare. First, we derive the analytical results and then run a simulation to find the industry equilibrium. We show that under weak protection policies, firms charge monopoly prices at the expense of minimized consumer surplus. This leads to underutilization. On the other hand, if the government sets deterrent levels of monitoring and penalty, firms charge competitive prices, and every consumer buys one of the software.packages. We also show that the government can choose among a set of deterrent levels of monitoring and penalty that not only eliminate software piracy but also create room for the government to redistribute welfare among the agents.