The Effect and therapeutic factors involved in short-term semi-structured support group intervention for enhancing adjustment of freshman in transition to university
Kısa süreli yarı yapılandırılmış destek grubunun üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin üniversiteye uyumlarını kolaylaştırıcı etkisi ve grup sürecindeki iyileştirici etkenler
  1. Tez No: 140982
  2. Yazar: NACİ SERHAT TÜRKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Kısa Süreli Yan Yapılandırılmış Destek Grubunun Üniversiteye Yeni Başlayan Öğrencilerin Üniversiteye Uyumlarını Kolaylaştırıcı Etkisi ve Grup Sürecindeki İyileştirici Etkenler Naci Serhat Türktan Bu çalışmanın amacı, kısa süreli yan yapılandırılmış destek grubunun, İstanbul-Türkiye'de seçkin bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi'nin hazırlık sınıfi öğrencilerinin üniversiteye uyum sürecine etkisini incelemektir. Bunun yanısıra, bu grup sürecinde varolan terapötik faktörlerin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu amaçla, Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'na kayıtlı olup bu çalışmaya katılmaya gönüllü olan öğrencilerle (N=16) 2002 yılının bahar döneminde 8 haftalık oturumdan oluşan kısa süreli yan yapılandırılmış destek grubu yürütülmüştür. Bu uygulamanın üniversiteye uyuma etkisi olup olmadığını ölçmek için, bu destek gruplarına katılan öğrencilere Üniversiteye Uyum ÖlçeğTnin (Student Adaptation to College Questionnaire) Türkçe'ye tercüme edilmiş versiyonu, grup sürecinden önce (Mart 2002) ve sonra (Haziran 2002) uygulanmıştır.' Bu çalışmanın kontrol grubu, bu çalışmaya katılmaya gönüllü olan İngilizce Hazırlık Okulu öğrencileri arasından rastgele seçilen öğrencilerden (N=45) oluşmuştur. Kontrol grubuna bu sure içinde herhangi bir grup uygulaması yapılmadan aynı ölçek Mart ve Haziran 2002 tarihlerinde uygulanmıştır. Son olarak, bu destek grubu sürecinde varolan terapötik faktörleri ölçmek için, destek gruplarına katılmış olan öğrencilere Terapötik Faktörler ÖlçeğTnin (Therapeutic Factors Inventory) Türkçe'ye tercüme edilmiş versiyonu uygulanmıştır. vnDestek gruplarına katılmış olmama, genel olarak üniversiteye uyuma ve üniversiteye uyumun farklı boyutlarına (akademik uyum, sosyal uyum, kişisel- duygusal uyum, üniversiteye bağlılık) olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, destek grubu sürecinde en fazla terapötik etkisi olan faktörlerin“kohe2yon”,“evrensellik”, ve“sosyalleşme teknMerinin geliştirilmesi”olduğu, en az terapötik etkisi olan faktörlerin ise“bilgi aktarımı”,“diğerinden görerek öğrenme”, ve“aile ilişkilerinin tekrarlanıp düzeltilmesi”olduğu bulunmuştur. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects and Therapeutic Factors Involved in Short-Term Semi-Structured Support Group Intervention for Enhancing Adjustment of Freshman in Transition to University by Naci Serhat Türktan This study aimed to examine the effects of a short-term semi-structured support group intervention on the college adjustment process of freshmen students at Boğaziçi University which is a prominent public university in Istanbul-Turkey. In addition to this, it was also aimed to examine the therapeutic factors involved in this group process. For these purposes, a short-term semi-structured support group intervention with a duration of 8 weeks was conducted for those volunteering freshmen students (N=16) enrolled in the English Preparatory School of Boğaziçi University during the Spring semester of 2002. To assess whether this intervention had an effect on college adjustment, those students who participated in these support groups were asked to fill in the Turkish version of the Student Adaptation to College Questionnaire (SACQ) both before (March 2002) and after the group intervention (June 2002). The control group for this study consisted of another group of voluntary freshmen students chosen randomly among the students of the English Preparatory School (N=45) and they were also administered the same instrument in March and June 2002 without having any intervention during this period. Finally, the therapeutic factors involved in this support group process were assessed by administering the Turkish version of the Therapeutic Factors Inventory (TFI) to those freshmen students who participated in the support groups. vIt was found that participation in the support groups had a positive effect on overall college adjustment as well as on all specific aspects of college adjustment (academic adjustment, social adjustment, personal-emotional adjustment, attachment to college). Furthermore, the results revealed that the most helpful therapeutic factors involved in the support group process were“cohesion”,“universality”, and“development of socialization techniques”. Finally,“imparting information”,“imitative learning”, and“corrective recapitulation of the family”were found as the least helpful therapeutic factors among others. VI