An Indigenious social democracy: The democratic left thought in Turkish politics 1972-1975
Yerli bir sosyal demokrasi: Türkiye politikasında demokratik sol düşünce (1972-1975)
  1. Tez No: 140990
  2. Yazar: EMİN ALPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Yerli Bir Sosyal Demokrasi: Türkiye Politikasında Demokratik Sol Düşünce( 1972- 1975) Bu tez, 1970'li yıllarda Türkiye solu ve CHP içinde, Ecevit'in önderliğinde formüle edilen ve Türkiye koşullarına özgü bir sosyal demokrasi arayışı olduğu iddia edilen“demokratik sol”düşüncenin kökenlerini ve karakteristiklerini anlamayı hedeflemektedir. Şimdiye kadar Türkiye sosyal demokrasisi hakkında yapılan çalışmalar genellikle Türkiye'de CHP öncülüğünde gelişen merkez-sol akımların tam anlamıyla sosyal demokrat sayılamayacağı ve Avrupalı muadillerinden pek çok açıdan farklılıklar taşıdığım iddia ettiler. CHP ve Ecevit'in ne olmadığı konusunu yeterince işleyen bu çalışmalarda eksik bırakılan Ecevit'in“ne olduğu”sorusu bu tezin hareket noktasıdır. Dolayısıyla bu çalışmada“demokratik sol”program analiz edilmiş ve bu programın dünya politik düşünce akımları içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin ana argümanı, demokratik sol düşüncenin az gelişmiş bir ülke konjonktüründe ve toplumun geniş kesimlerinin henüz tamamiyle mülksüzleştirilmediği bir kapitalizm evresinde küçük mülk sahipliğim koruyarak ve teşvik ederek sosyal adaleti sağlamayı hedefleyen bir hareket olduğudur. Bu açıdan demokratik sol program bütün enerjisini küçük mülk sahipliği ile sanayileşmenin çelişmeyebileceğim bilakis birbirlerini destekleyerek ilerleyebileceğini ispata harcamıştır. Bu yönleriyle Ecevit'in düşüncesi Rousseaugil bir ütopyayı çağrıştırır. Demokratik sol düşüncenin tarımsal popülizm adı verilen bir popülizm türüyle de yakın akrabalıkları vardır. Ancak Ecevit'in toplumsal düşünün Rousseaucu kısımları siyasal temsil gibi konularda modern liberal düşünce ile dengelenmiştir. Tezin temel hedefi popülizm, korporatizm, solidarizm, köycülük ve sosyal demokrasi kavramları çerçevesinde Ecevit'in siyasal programım siyasal düşünce tarihi içinde anlamlandırmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Indigenous Social Democracy: The Democratic Left Thought in Turkish Politics (1972-1975) This study examines the roots and characteristics of democratic left thought which was formulated by Ecevit in the Republican Peoples Party of the 1970s as the social democracy peculiar to the conditions of Turkey. The researches made about Ecevit and the RPP's social democracy generally emphasized that the RPP could not be a real social democratic party, and social democratic thought in its European sense could not develop in Turkey. All these studies successfully showed what the RPP or Ecevit were not. However, this study departs from the question that what Ecevit was in fact. Therefore, this study analyzes the programmatic content of“democratic left”and tries to place it in the history of political thoughts. The main argument of the thesis is that the democratic left aimed to achieve a social justice by preserving the small property ownership in a country, most of the habitants of which had not been yet dispossessed by developing capitalism. So, democratic left was zealous about proving that small property ownership and industrialization may not contradict; and contrary to that, small property ownership could enhance industrialization. From this perspective, Ecevit' s thought reminds a Rousseauean social Utopia. Parallel to this, democratic left thought can be considered as the relative of agrarian populist or peasantist movements. However, the Rousseauean content of Ecevit' s social Utopia was balanced by his inclinations to modern liberalism about political representation and parliamentary democracy. The main aim of this study is to understand Ecevit' s position in the history of political thoughts by referring and arguing the terms like social democracy, populism, peasantism, corporatism and solidarism.