Effects of self-construal, gender, and self-esteem on self-serving bias
Benlik yorumunun, cinsiyetin ve özsaygının kendine hizmet eden yanlılık üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 140991
  2. Yazar: SAFİYE NESLİHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet Benlik Yorumunun, Cinsiyetin ve Özsaygının Kendine Hizmet Eden Yanlılık Üzerindeki Etkileri Safiye Neslihan Ercan Kendine hizmet eden yanlılık (self-serving bias), bireylerin kendilerini ilgilendiren olguları kendi leylilerine olacak şekilde yorumlama ve açıklamalarıdır. Bireyler basanları için yetenek ve efor gibi içsel sebeplere atıfta bulunurken, başarısızlıkları için de işin zorluğu ve şans gibi dışsal sebeplere atıfta bulunurlar. Kültürlerarası çalışmalar, doğu kültürlerinde öz-gizleme yanlılığının (self-effacement bias) varlığım göstermiştir. Öz-gizleme yanlılığı, başarısızlığını içsel sebeplere ve başarısını dışsal sebeplere atfetmektir. Çalışmanın amacı, benlik yorumu, cinsiyet ve özsaygının, basan ve başansızlık atıflarına etkilerini bulmaktır. Yüz seksen beş katılımcı (121 kadm ve 64 erkek), demografik bilgi formu ve benlik yorumu, özsaygı ve kendine hizmet eden yanlılık ile ilgili üç ölçekten oluşan bir soru formunu doldurmuşlardır. Kendine hizmet eden yanlılık ve öz-gizleme yanlılığının, bağımsız ve bağımlı benlik yorumlan, cinsiyet ve özsaygı ile ilişkisi bulunamamıştır. Cinsiyet ve özsaygı ilişkisi, benlik yorumu ve özsaygı ilişkisi ve basan ve başansızlık sonuçlarının muhtemel sebepleri ile ilgili ek araştırma sorulan test edilmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Effects of Self-Construal, Gender and Self-Esteem on Self-Serving Bias by Safiye Neslihan Ercan Self-serving bias refers to the tendency of individuals to interpret and explain outcomes in ways that have favorable implications for the self. People are more likely to attribute their successes to internal causes such as ability and effort, and to attribute their failures to external causes such as task difficulty and luck. Cross- cultural research has documented the existence of self-effacement bias, i.e., attributing failure to internal factors and success to external factors, in the East. The present study aimed to examine the effects of self-construals, gender, and self-esteem on success and failure attributions. One hundred eighty five participants (121 females and 64 males) filled out a questionnaire that consisted of demographic information and three scales concerning self-construal, self-esteem and self-serving bias. Self-serving bias and self-effacement bias were not found to be related to independent and interdependent self-construals, gender, and self-esteem. Additional research questions regarding the relationship between gender and self-esteem, the relationship between self-construals and self-esteem, and the possible causes of success and failure outcomes were also tested and explained. IV