The Golden age discourse and nationalism through the ages
Çağlar boyunca Altın Çağ diskuru ve milliyetçilik
- Tez No: 140993
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the cognitive sources of nationalism through a comparison of modern and non-modern cognitions of history and cosmos in Western Europe and in the Ottoman Empire. This comparison is done through the conceptual utilization of the term“Golden Age discourse”. This conceptual tool and its model taxonomy has been developed in this thesis as a means to demonstrate, analyze and compare these cognitive sources; whereas the term and its model taxonomy are also suggested as operational means for the classification of the types of nationalism due to their metaphysical foundations. Stating nationalism as“a belief and cognitive system”besides being a political movement and a doctrine, the thesis presents an“ethno- symbolic”approach to nationalism in its analysis. Bu tez,“Altın Çağ söylemi”teriminin kavramsal kullanımı aracılığıyla, milliyetçiliğin Batı Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki bilişsel kaynaklarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bu inceleme her iki bölgedeki modern ve modern öncesi tarih ve kozmoloji anlayışlarının karşılaştırılması üzerinden yapılmıştır.“Altın Çağ söylemi”kavramı ve bu kavramın model kategorizasyonu, bu tezde milliyetçiliğin bilişsel kaynaklanın göstermek, incelemek ve karşılaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Aynı kavram ve model kategorileri, milliyetçilik, çeşitlerinin farklı metafizik temellerine göre sınıflandılması için de önerilir. Tez, milliyetçiğin bir politik hareket ve öğreti olmasının yanısıra, bir biliş ve inanç sistemi olduğunu ortaya koyarak, incelemesinde milliyetçilik çalışmalarındaki“etno-sembolik”yaklaşımın bir örneğini sunmaktadır.