A Literary survey of early Arab nationalism: Old and new narratives
Erken dönem Arap milliyetçiliği üzerine bir literatür çalışması: Eski ve yeni anlatılar
- Tez No: 140992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
An Abstract of the Thesis of Nevin Deniz Togar for the degree of Master of Arts in the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken May 2003. Erken dönem Arap Milliyetçiliği Üzerine Bir Literatür Çalışması: Eski ve Yeni Anlatılar Bu çalışma, Arap milliyetçiliğinin erken dönemine ilişkin yazılmış tarihî literatürü ele almaktadır. Arap milliyetiliğinin ortaya çıktığı bu erken dönem genellikle Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri ve Birinci Dünya Savaşı 'nın başlangıç dönemi içerisinde değerlendirilmektedir. Bu dönemi anlayabilmek için hem Arap milliyetçiliğinin yükselişi ile ilgili ortaya konan literatürü hem de Arap bölgelerinin söz konusu dönemde yaşadıkları tarihî olayları, toplumsal, ekonomik ve siyasî değişiklikleri incelemek gerekir. Bu tezin temel amacı milliyetçi bir Arap bilincinin ilk ne zaman ve nasıl güçlendiğini ortaya koymaya çalışmaktan çok bu konunun yirminci yüzyılda çeşitli akademisyenlerce nasıl ele alındığını incelemektir. Bu akademisyenler Arap milliyetçiliğinin ilk dönemlerini birçok değişik bakış açısıyla değerlendirmiştir. Bu tezde Arap milliyetçiliğinin temelindeki tarihî olayları ve Arap milliyetçiliğinin arkaplanını ayrıntılı bir biçimde incelemek yerine, sözkonusu bakış açılarının sosyal bilimler ve tarih alanında ortaya çıkan gelişmeler ve yeni kanıtlar ışığında nasıl sunulduklarını, değiştirildiklerini ve yeniden yorumlandıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışma, tarihsel metodoloji geliştikçe yeni kuşak akademisyenler için yeni vurgu ve odak noktalarının önem kazandığını göstermektedir. Dönemi inceleyen akademisyenler ilk Arap entelektüellerinin etkisi, Osmanlı yenileşme hareketlerinin etkisi, Avrupa'nın Orta Doğu'ya girmesi, şehirli seçkinlerle gizli derneklerin faaliyetleri, İttihat ve Terakki Cemiyeti ile merkezileşme politikalarının etkisi ve Arap İsyanı'yla temsil edilen dönüm noktası gibi hemen hemen aynı temel noktalan inceleseler de, inceleme yöntemleri ve bu konularda vurguladıkları noktalar yıllar boyunca değişiklik göstermiştir. Bu çalışma genel olarak Arap milliyetçiliğinin erken dönemine ilişkin olarak ortaya konan tarihî literatürün üç ana kategoride toplanabileceğini göstermektedir. Elbette her kategori bir önceki kategoriden etkilenmiş ve on dokuzuncu yüzyıl sonunda, yirminci yüzyıl başında meydana gelen olayların bir gözden geçirilmesi, yeniden incelenmesi niteliğinde olmuştur. Ancak bütün yeni gelişmeler için her bir akademisyen kuşağının alana önemli katkılarda bulunduğunu unutmamamız gerekmektedir. Revizyonlar yerinde olsa da, bu katkılardan herhangi birini büsbütün reddetmek ortaya çıkan erken dönem Arap milliyetçiliği ideolojisine ilişkin kapsayıcı bakış açısına haksızlık etmek demek olacaktır. iv
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Nevin Deniz Togar for the degree of Master of Arts in the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken May 2003. Title: A Literary Survey of Early Arab nationalism: Old and New Narratives This thesis explores the historical literature that has accumulated concerning the early period of Arab nationalism. This early gestational period is most often situated within the late period of the Ottoman Empire and the early stage of World War One. To understand this era, it is necessary to examine not only the literature written concerning the rise of Arab nationalism itself, but also the body of literature available concerning the historical events and social, economic, and political changes the Arab regions experienced during this era. Rather than attempting to determine when or how an Arab national consciousness was first consolidated, the primary aim of this thesis is to examine how this subject has been treated by scholars throughout the twentieth century. These scholars examined the early stages of Arab nationalism from a number of viewpoints. Instead of looking extensively at the historical events and background of Arab nationalism, the aim of this survey is to trace the way in which these viewpoints have been presented, revised, and reinterpreted in light of advances made in the fields of social science and history, and with the availability of new evidence. This study shows that as historiographical methodology has developed, new emphases and foci have become important to new generations of scholars. While scholars of the period examine more or less the same basic issues, including the impact of early Arab intellectuals, the effects of Ottoman reforms and European encroachment in the Fertile Crescent, the role of urban notables and secret societies, the impact of the CUP and their policies of centralization, and the turning point represented by the Arab Revolt, their methods of examination and their emphases within these subjects have shifted over the years. Overall, this survey demonstrates that the historical literature concerning the early period of Arab nationalism can be divided into three main categories. Each category has, without a doubt, influenced its predecessor and resulted in a continuing trend of revision and reexamination of the events of the late nineteenth and early twentieth centuries. However, for all the new advances, it is important to keep in mind that each generation of scholars has made crucial contributions to the field. Although revisions may be in order, any attempt to wholly discount any of these contributions would be an injustice to the comprehensive view of early Arab nationalist ideology that has developed. m