Reinstitutionalizing Turkey: The new right experience
Türkiye'yi yeniden kurumsallaştırmak: Yeni sağ deneyimi
  1. Tez No: 140994
  2. Yazar: AHMET BEKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu tez, Türkiye örneği üzerinden Yeni Sağ ve demokrasi arasındaki ilişkileri, kurumsallaşma dinamikleri üzerinden incelemektedir. 1980 sonrası Türkiye'sinde uygulanmaya başlanan Yeni Sağ politikaların teorik ve tarihsel arka planının yanında, merkezi devlet aygıtının değişimindeki rolü de ele alınmıştır. Ayrıntılı örnek olay incelemesi olarak da 1984 yılında kurulan Bûyûkşehir Belediye yapılanması ele alınmış ve tez boyunca ortaya konan kurumsallaşma eğilimlerinin somut tezahürü ortaya konmaya çalışılmıştır. Yeni Sağ'ın devlet aygıtının yeniden düzenlenmesi konusunda ortaya koyduğu eğilim ilk bakışta, liberal demokrasilerin temel yapılanması olarak bilinen yasama, yürütme ve yargı dengesine dayanan rejimin, yürütme gücünün güçlendirilmesi yoluyla destabilize edilmesi olarak görünür. Fakat, daha dikkatli bir analiz, devlet aygıtı içinde güçlenen unsurun yürütme gücü olmadığını, yürütme gücü içinde bulunan ve üst düzey ekononmi yönetiminde bulunan kişilerden oluşan bir grubun, devlet aygıtının diğer bileşenlerini paralize ederek, karar alma mekanizmalarında büyük bir etkinlik kazandığını gösterir. Dolayısıyla Yeni Sağ, karar alma mekanizmalarının merkezileşmesi sürecinde yeni bir evreyi teşkil eder. 1980 sonrası Türkiye'si de, özellikle geleneksel bürokratik mekanizmaların ve yargısal kontrol mekanizmalarının devre dışı bırakılmasına yönelik uygulamalarla, bu eğilime iyi bir örnek oluşturur. Fakat, bu eğilim salt merkezi devlet aygıtının düzenlenmesi noktasında ele alınamaz. Kurumsallaşma dinamiklerinin daha genele yayılması ve karar alma mekanizmalarının teknokratik bir tarzda merkezileştirilmesi, devlet aygıtının her kademesinde görünen bir özellik haline gelir. Büyükşehir Belediyeleri bu konuda iyi bir örnek olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
An Abstract of the thesis of Ahmet Bekmen for the degree of Master of Arte in the Atatürk Institute for Modem Turkish History to be taken July 2003. Title: REMSTTTUnONALIZING TURKEY: THE NEW RIGHT EXPERIENCE This thesis tries to shed light on the relationship between the New Right and democracy by focusing on the new institutionalizing dynamics. In addition to the theoretical and historical background of the New Right policies implemented in Turkey after 1980, the role of these policies on the reorganization of the central state apparatus is also taken into account The case of this thesis, which is the Metropolitan Municipalities, aims to highlight the tendencies explained throughout the thesis in a concrete analysis. At first sight, it seems that the New Right, regarding the reorganization of the state apparatus, tends to destabilize the classic liberal democratic balances of forces by strenghtening the executive power. However, a more detailed analysis would show us that what is strenghiened by the New Right is not the executive power in general but the a group of people consisting of the high-ranks of the economy governance, who gains a considerable level of authority in the decision-making processes by paralyzing the other components of the state apparatus, such as the bureaucratic and adjudicatory mechanisms. Thus, the New Right can be considered a special phase of the process of the centralization of the decision-making mechanisms. The post-1980 Turkey is an excellent example for this tendency, especially with regard to the elimination of the traditional bureaucratic mechanisms and judicial control mechanisms from the decision-making process. However, this tendency should not be considered only with regard to the reorganization of the central state mapparatus. These dynamics expanded and the centralization of the decision-making process in a technocratic way became a characteristic that can be met in all levels of the state apparatus. In that sense, the Metropolitim Municipalities are excellent examples. IV