Kültür ve tabiat kaynaklarını korumada yerel yönetimlerin yeri ve önemi
The Role and importance of provincial governments in the protection of cultural and natural entities
- Tez No: 141034
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve geleceğe yaşatılarak aktarılması son yıllarda gerek Türkiyede, gerekse dünyada önem verilen ve bunun için bir dizi çalışmalar yapılan bir konudur. Biz tezimizde bu varlıkların nasıl korunduğu, nasıl korunabileceği üzerinde durarak, bunun en güzel örneğini oluşturan Safranbolu da korumacılık ve bunun getirileri üzerinde açıklamalarda bulunduk. Kültür ve tabiat varlıklarının korunması herşeyden önce insanın bu yöndeki bilinçlenmesini ve daha sonra ise maddi boyutu gerektiren bir husustu. Korunmanın gerçekleşebilmesi için öncelikle yasal düzenlemelerin ana temasında koruma bilinci olmalıdır. Nitekim bütün imar planlarının koruma imar planlan haline getirilmesi esastır. Bu zemin oluşturulduktan sonra gerek turizm, gerekse olağan yaşamda kullanılarak bu varlıklardan insanların gelir elde etmesi gerçekleştirelebilirse ki, Safranboluda gerçekleştirilmiştir. İnsanlar kültür ve tabiat varlıklarına sahiplenmiş olurlar. Ancak korumanın temelinde yatan restorasyon çalışmalarında bu varlıkların sahiplerine devlet tarafından ya düşük faizli krediler sağlanmalı ya da kamulaştırılmalıdır.Hem sosyal boyut, hemde mali boyut sorunu çözüldükten sonra bu varlıkların tahribatı sona erecek mevcut kaynaklarımızın sürekliliği sağlanacak ve binlerce yıl gelecek kuşaklara daha dokunulmamış ve yaşanabilir bir çevre bırakılacaktır. Tezimizde de belirttiğimiz üzere bu yönde kamu, özel birlikteliği sağlanmalı ve koruma bir bütün olarak sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The protection of cultural and natural entities,and theirtransfer to future generations has been a matter(subject) of consideration both in Turkey and around the world,hence many studies related to this subject have been made in recent years. In our dissertation, we focused on how these entities are being protected and also mentioned about alternative ways of protection. We examplifled the subject by analyzing protectionist policies held in Safranbolu and their benefits.Besides a considerable amound of financial need, the protection of cultural and natural entities necessitates the people gaining responsibility (conciousness) about the subject. For the realization of protection,firstly, the theme of legal arrangements should be the conciousness of protection.Hence all the cultivation plans becoming protectionist cultivation plans is basic rearrangement.After the formation of this basis,if protectionist policies can be applied both in daily and touristic life and also these cultural and natural entities can be used as a source of income for the inhabitatntSjpeople will become more responsibleabout protecting these entities.Safranbolu is a good example of this case. However restoration which is an important pillar of protection,is possible only if the government supplies the owners of these entities. After the solution of both legal and financial problems about the matter.the destruction of these entities will end.The long lasting feature of natural and cultural beauties for thousands of years. As supported in the dissertation public and private sector should make cooperation to work on this subject and protections should be realized as a whole.